Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Morová rána je na ústupu, procesí s drakem bude!

29. 5. 2020

page.Name
Bohatý dvoudenní program jako v minulosti se sice neuskuteční, ale aspoň oblíbené večerní procesí bude. Jak už jsme psali, pořadatelé dračích slavností chystají na sobotní noc průvod s drakem a jeho následným vyzdvižením na věž Staré radnice.
Letošní slavnosti se měly původně konat na začátku května. Zemi ale ochromila koronavirová nákaza. Proto se slavnosti v komorní podobě a za nezbytných hygienických a bezpečnostních opatření konají až nyní. V názvu mají slogan Už ho nesou! aneb O morové ráně. 

"Zdá se, že morová rána je nyní na ústupu. A tak pan Albrecht z Trautenbergu opět svolává člen své družiny  k vyvěšení dračí  trofeje na věž Staré radnice," oznámil předseda spolku Otto Štemberka.

Průvod se uskuteční podle tradičních zvyklostí. Sraz bude před devátou večer na parkovišti za kinem. Průvod přesně v devět vyrazí po nábřeží Václava Havla a kolem Obchodní akademie, a zamíří na Krakonošovo náměstí. Účastníci budou rozdělení do skupin tak, aby to odpovídalo aktuálním bezpečnostním opatřením.

"Lidé trutnovští a případně i přespolní, pokud se rozhodnete přijít, prosíme, dbejte, pokynů rytíře knížete Oldřicha. Držte se v bezpečné vzdálenosti a před morovou nákazou se chraňte maskou vyrobenou po vzoru středověkých lékařů," požádal Štemberka.

Jinými slovy, pořadatelé prosí, aby lidé dodržovali aktuální hygienická opatření - dodržovali rozestupy, a pokud budou ve skupinách, aby nosili roušky. "Vezměte zvonky, bubny, rohy trubky, rámusidla všeho druhu a zvolejte společně s námi: Už ho nesou! Už visí"," dodal Štemberka.

Na náměstí nebude v sobou večer k dispozici žádný stánek s občerstvením, nebude se odehrávat ani žádný doprovodný program. Členové spolku donesou draka k radnici, pověsí ho na věž a pak vše skončí.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek