Sobota

13. dubna 2024

Nyní

16°

Zítra

15°

Svátek má

Návrat prvního stupně školy zvládly. Druhého se obávají

26. 5. 2020

Návrat prvního stupně školy zvládly. Druhého se obávají 0 snímků
Bez větších potíží zvládly trutnovské základní školy návrat žáků z prvního stupně. K dobrovolné docházce se totiž zatím přihlásilo jen 60 procent dětí, což usnadnilo zvládnout výuku a provoz podle hygienických doporučení proti koronaviru.
V největší trutnovské Základní škole Komenského včera k obnovené výuce dorazilo 256 dětí, tedy zhruba dvě třetiny žáků prvního stupně. "Jsme rádi, že to je tohle číslo, protože se nám sem aspoň všichni vešli," prohlásil ředitel Petr Horčička.

Škola tak mohla dodržet přísná hygienická doporučení ministerstva a epidemiologů. Vytvořila homogenní skupiny maximálně patnácti dětí. Organizaci výuky ve třídách a stravování ve školní jídelně přizpůsobila tak, aby byly dodrženy povinné rozestupy. Ve třídách jsou děti bez roušek, po budově ale chodí se zakrytými ústy.

Školy musí plánovat přesuny na oběd tak, aby se skupiny dětí nepotkávaly. Podobné to je i s organizací příchodu dětí do budovy. "Máme více vchodů do budovy, takže u nás to nebyl až takový problém," přiznal Zdeněk Géc, ředitel Základní školy Mládežnické, do které se vrátila zhruba polovina dětí prvního stupně. Škola je učí v jedenácti skupinách.

I v menších základních školách zvládli návrat mladších žáků. "Dělit na menší skupiny jsme museli jen dvě třídy. Místa i personálu máme dost," oznámil Zdeněk Švarc, ředitel poříčské Základní školy Náchodská. Omezení způsobila pouze prodlevu v jídelně. "U stolu může sedět jen jedno dítě, takže se nám protahuj čas, než se všichni najedí," připomněl.

Žádné informace o zásadních problémech ve školách nezaznamenala ani trutnovská radnice. "Školy od nás dostaly dezinfekci, zafinancovali jsme ochranné štíty pro učitele. Komplikace nebyly, školy by měly fungovat bez problémů," řekl místostarosta Tomáš Hendrych.

Nad ohlášeným návratem žáků druhého stupně od 8. června školy nejásají. Docházka má být sice opět dobrovolná a znovu v patnáctičlenných skupinkách, ale podle ředitelů škol nebude dost volných tříd ani učitelů. "Moc tomu nakloněný nejsem. Chápu úmysl, ale každý týden řešíme něco jiného, neustálé změny. V tuto chvíli bychom se asi dostali do problémů," uvedl Zdeněk Géc.

Učitelé se obávají, že ve větším počtu žáků už nebude možné dodržet všechna nařízení. Stravování by se mohlo dokonce protáhnout až na několik hodin. "Všechno by bylo daleko komplikovanější. Za těchto podmínek si to s druhým stupněm vůbec neumím představit," doplnil Zdeněk Švarc.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Zdeněk Heteš, ZŠ Mládežnická
Video: Miloš Šálek, Martina Adamů