Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Obří plechový drak už opět visí na Staré radnici

30. 5. 2020

Obří plechový drak už opět visí na Staré radnici 0 snímků
Konečně! Svět se pomalu vrací k normálu. Důkazem budiž například věž Staré radnice. Opět tam visí trutnovský drak. V posledních letech to bývalo zvykem už od prvního květnového víkendu, letos se kvůli koronaviru jeho vyvěšení konalo až v poslední májovou sobotu.
Omezení v boji s nákazou sice dvoudenní dračí slavnosti zrušila, ale večerní průvod se dnes uspořádat povedlo. A v klasické podobě. Sraz účastníků byl na parkovišti za kinem, odkud v devět večer vyrazilo procesí lidí. Muži v kutnách nesli obřího plechového draka, další kutnaři hráli na bubny, píšťaly, dudy nebo zvonce. Někteří nesli louče. Do průvodu se k nim přidali i rodiče s dětmi.

Šlo se podél řeky, kolem obchodní akademie, přes Svatojánské náměstí, ulicí Na Kopečku a Havlíčkovou do Krakonošova náměstí. Průvod zastavil před Starou radnicí. Za tradičních pokřiků vytáhli kutnaři draka na věž. "Chtěli jsme to udělat, hodně jsme se na to těšili. Jsem rád, že se to povedlo," prohlásil bezprostředně po vyvěšení draka Petr Kotyza, který při slavnostech plní roli rytíře Albrechta z Trautenbergu.

Akce měla komornější ráz, než bývalo zvykem. Lidí v průvodu i na náměstí bylo méně. "Nezůstali tady turisté, protože chyběly celodenní slavnosti. Dnes přišli spíš místní, i tak ale byla účast krásná. Lidé byli ukáznění, za to jim patří dík," chválil Otto Štemberka, předseda pořádajícího spolku Trutnov - město draka.

Drak bude na radnici viset až do podzimu. Pak ho členové spolku sundají v rámci zábavného odpoledne pro děti. "Bude mít obvyklou podobu, rozhodně z toho nechceme dělat druhou slavnost," upozornil Štemberka.

Slavnost s bohatým programem a v klasické dvoudenní podobě se znovu uskuteční až příští rok v květnu. Mohla by se jmenovat stejně, jako ta neuskutečněná z letoška - O našem lese. "Uvidíme, jestli se nám znovu podaří dostat do Trutnova instalace. Bylo to hodně složité," dodal Otto Štemberka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek