Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Odstupy a roušky. Covid-19 změnil jednání zastupitelů

11. 5. 2020

page.Name
Výjimečná opatření v boji proti šíření koronaviru změnila i podobu veřejného jednání trutnovského zastupitelstva.
Běžně se schůzuje v malém sále městského úřadu, kam se 33 zastupitelů vměstná podobně, jako jedna průměrná třída dětí do učebny. Sedí těsně vedle sebe, takže si během jednání mnohdy „špitnou něco do ouška“, jako školáci. Na stole mívají minerálku či kávu. Při příchodu se zdraví podáním ruky.

V pondělí to bylo jinak. Před vstupem do jednací místnosti byli všichni příchozí požádáni o dezinfekci rukou. Schůzovalo se ve velkém sále. Jen tak bylo možné splnit podmínku dvoumetrových odstupů. Každý zastupitel seděl „singl“. Káva ani minerálka se nepodávaly. Všichni byli samozřejmě v rouškách.

„Upozorňuji na povinnost zakrýt si ústa a nos rouškou, či jiným způsobem, povinnost dodržovat vzájemné odstupy dva metry, které platí pro členy zastupitelstva města, zaměstnance úřadu, tak i pro návštěvníky z řad veřejnosti,“ připomněl hned na úvod veřejné schůze trutnovský starosta Ivan Adamec.

Nezvyklé jednání s velkými nároky na hygienu a bezpečnost překvapilo i místostarostu Tomáše Hendrycha. Přestože je zastupitelem města nepřetržitě už od roku 1990, nic podobného ještě neabsolvoval. „Omezení, rozsazování, dodržování vzdáleností mezi zastupiteli a podobné věci, to jsem zažil úplně poprvé a doufám, že naposledy. Zdraví je samozřejmě na prvním místě, ale doufám, že koronavirová krize skončí a podaří se vrátit život do normálních kolejí,“ prohlásil.


Koronavirem byl poznamenaný i program jednání. Řešilo se jen to nejnutnější, co už nešlo odkládat. Například změny v rozpočtu, dotace pro hasiče nebo investice do modernizace hřiště pro pálkovací sporty. Naopak výroční zprávy policie a hasičů byly přesunuty na září.

Mimořádná schůze v jiném jednacím sále znamenala i víc práce pro úředníky, kteří veřejné schůze připravují. „Museli jsme například přesunout kompletně hlasovací systém, tedy jak ozvučení, tak i elektronická hlasovací zařízení. Museli jsme místa připravit tak, aby byly dodrženy minimálně dvoumetrové odstupy, připravit dezinfekci, změnit rozložení celého sálu proti zvyklostem,“ uvedl několik případů tajemník trutnovské radnice Jan Seidel.

Znovu by se měli zastupitelé veřejně setkat v úterý 23. června. „Velký sál není moc příznivé prostředí, je velmi neosobní. Příští červnové zasedání snad už bude na tradičním místě,“ naznačil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz