Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Pondělní vítr lámal stromy a poničil střechy

12. 5. 2020

Pondělní vítr lámal stromy a poničil střechy 0 snímků
Včerejší silný vítr způsobil značné škody. Lámal větve a vyvracel stromy, poničil střechy a dokonce rozfoukal prázdné tlakové lahve. Na jednom domě v Horské ulici zajišťovali profesionální hasiči z trutnovské stanice pobořený komín. Ten se zlomil vlivem silného větru a zůstal ležet na střeše. Jednotka zkontrolovala, zda nehrozí pádem na zem a páskou vytyčila nebezpečný prostor.
V Trutnově pomáhali hasiči se zajištěním uvolněných částí střech v ulicích Palackého, Komenského a Polská. V ulici Jaroslava Ježka vítr shodil plechovou střechu na zem. Přitom došlo i k poškození sloupu veřejného osvětlení.

V Horské ulici kontrolovali dobrovolní hasiči pobořený komín. "Ten se zlomil vlivem silného větru a zůstal ležet na střeše. Jednotka zkontrolovala, zda nehrozí pádem na zem a páskou vytyčila nebezpečný prostor," potvrdila mluvčí hasičů Martina Götzová.

V Žižkově ulici odstranili hasiči spadlý strom z osobních aut. "V ulici Mírová rozfoukal vítr prázdné tlakové lahve u stavebnin, hasiči lahve zajistili,“ řekla Götzová.
Vítr řádil i v jiných částech našeho okresu. S poškozenými střechami pomáhali hasiči na dvou místech ve Svobodě nad Úpou. Ve Dvoře Králové nad Labem zabezpečili uvolněné části střech na náměstí T. G. Masaryka a v Palackého ulici. „V Tyršově ulici došlo k pádu elektrického vedení. Strom na železniční trať spadl u Rtyně v Podkrkonoší​,“ upřesnila mluvčí.

Hasiči odstranili stromy nebo větve ze silnic a chodníků zhruba na třiceti místech trutnovského okresu, celkem měli v okrese asi 70 výjezdů. V Královéhradeckém kraji zaznamenali v pondělí celkem 156 událostí. „Všechny události se naštěstí obešly bez zranění,“ dodala mluvčí hasičů Martina Götzová.​
 ​
Energetici v kraji během noci evidovali 15 poruch na vedení vysokého napětí. Bez energie byly během noci skoro čtyři tisíce domácností.​ Dnes ráno zaregistroval ČEZ Distribuce již jen osm poruch na vedení vysokého napětí, především v podhorských oblastech.

„Zároveň poruchové čety pracují na obnovení dodávek elektřiny, předpokládáme obnovení dodávek ještě během dneška, i když na některých místech je situace vážná a jsou velké vzrostlé stromy popadané ve vedení. Poruchy převážně způsobil velmi silný vítr, někde i těžký mokrý sníh,“ uvedla mluvčí energetické společnosti ČEZ ​Šárka Lapáčková Beránková​.

(pac, tz-gö, šbe)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči a ČEZ