Neděle

19. května 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Přeměna Horské ulice na moderní pěší zónu začne 1. července

28. 5. 2020

Přeměna Horské ulice na moderní pěší zónu začne 1. července 0 snímků
Roky plánovaná rekonstrukce pěší zóny mezi náměstím Republiky a Krakonošovým náměstím konečně začne. Stavební práce se rozběhnou už za měsíc. Potrvají rok a provede je litoměřická firma Gardenline. Město za modernizaci zaplatí 44 milionů korun. Novinářům to dnes potvrdila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.
Stavět se bude podle návrhu architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Lukáše Kemra z Hradce Králové. Jejich projekt počítá s pěší zónou z dlažby a žuly, a se vzrostlými stromy, lavičkami, stojany na kola, vodou a zelení. Přibudou například tři javory u Staré radnice, okrasné třešně podél Svatojanského náměstí a platany v další části. „V létě vytvoří příjemný stín a vhodné místo k posezení,“ řekli architekti před dvěma lety při veřejné prezentaci nové pěší zóny v Uffu.

Zvýší se počet laviček. V Horské ulici budou pod stromořadím uprostřed ulice dřevěné lavice bez opěradel, na Svatojánském náměstí dřevěné lavičky s opěrkou a ocelovou konstrukcí. Novinkou bude liniový vodní prvek před restaurací Jednička, připomínka někdejšího mlýnského náhonu. Trafika se přesune z místa pod poštou - nad poštu.

Samozřejmostí nové pěší zóny budou odpadkové koše, podzemní kontejnery na tříděný odpad a také dobové lampy, podobně těm z Krakonošova náměstí.

Prioritou mezi náměstím Republiky a Krakonošovým náměstí zůstává pohyb chodců. Cyklisté budou smět jezdit po celé nové pěší zóně. „Vycházeli jsme z názoru, že pokud by se v ulici vyloženě oddělovala cyklostezka, možná by to pro chodce bylo víc nebezpečné, než když se tam lidé na kolech budou pohybovat v rámci celého profilu ulice a vzájemně k sobě budou ohleduplní,“ vysvětlili architekti.

Auta, které najíždějí v dolní části, se už nebudou muset vracet zpět jako nyní, ale pěší zónu opustí buď odbočkou přes Svatojánské náměstí nebo výjezdem u Krakonošova náměstí. Ke kolizím zásobovacích aut s chodci nebo cyklisty by mělo docházet minimálně. „Pěší zóna musí mít vysokou estetickou hodnotu. Neměla by plnit jen funkci dopravní, ale i pobytovou, odpočinkovou a reprezentační,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Rekonstrukce pěší zóny bude zahájena 1. července. V první etapě budou stavaři pracovat na úseku od Krakonošova náměstí po Svatojanské náměstí. Ve druhé se pustí do přeměny části ulice od Svatojanského náměstí podél obchodního domu Máj až k náměstí Republiky. Dojde nejen k pokládce nové dlažby a obrubníků, výměně veřejného osvětlení či městského mobiliáře. Dojde rovněž k přeložce inženýrských sítí.

„S dodavatelem stavby jsme akci naplánovali tak, abychom co nejméně omezili provoz obchodů a restaurací, a pohyb občanů na pěší zóně,“ slíbil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych. Aktuality přímo ze stavby chce radnice průběžně zveřejňovat na vlastním webu a Facebooku.

Rekonstrukce potrvá rok, skončí v červnu 2021. „Oprava na takto frekventovaném místě s sebou přinese i jistá omezení, nicméně věřím, že občané i řidiči budou trpěliví. Odměnou bude moderní, vzdušné a bezpečnější centrum města,“ dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Vizualizace MěÚ Trutnov