Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Rouškových udání bylo víc než dopravních

4. 5. 2020

page.Name
Koronavirová doba změnila i obsah telefonických oznámení trutnovských občanů strážníkům. V drtivé většině v posledních týdnech převažovala dvě hlášení - že někdo nemá roušku, nebo se shlukuje.
Než Covid-19 na čas vypnul běžný život v Česku, patřily mezi nejčastější udání přestupky v dopravě, zejména špatné parkování.  Po vyhlášení zákazu volného pohybu osob a povinnosti nastal obrat. Na městskou policii Trutnované nejvíc hlásili porušování vládních nařízeních - chybějící roušky nebo větší skupiny lidí.

Jenže, řada takových hlášení podle strážníků nebyla v pořádku. Byla učiněná z ukvapenosti nebo horlivosti. „Muž v Poříčí nakládal před vlastním domem věci na auto a neměl na ústech roušku. Někdo to oznámil a naše hlídka k tomu musela vyjet. Když k němu přijela a připomněla mu roušku, omluvil se. Neuvědomil si, že je venku a hned si ji nasadil. Celou dobu ji měl na krku,“ uvedl velitel trutnovské městské policie Radek Svoboda.

Jednalo se o klasické opomenutí, které může potkat každého. „Nenuťte našeho operačního, aby vyslal na místo hlídku. Kvůli jednomu takovému člověku je to absolutně zbytečné,“ požádal Svoboda Trutnovany.

V uvedeném případě navíc hlídka musela přijet do Poříčí až z Horního Starého Města. „Jedna hlídka řídila dopravu u bouračky, druhá u sběrného dvora a tato třetí musela přes celé město kvůli jednomu člověku bez roušky,“ vysvětlil šéf strážníků.

Kromě ukvapenosti se objevuje také přehánění. Například když telefonující občan tvrdil, že na jednom plácku hraje asi dvacet dětí bez roušek fotbal. „Pak se ukázalo, že to nebyla pravda. Strážníci mohli zasahovat někde jinde,“ upozornil Svoboda.

Koronavirových udání registrují strážníci víc, než za normálních časů v dopravě. I když ani tehdy se volající nevyhnuli přehnané iniciativě. „Taky si někdy vymýšleli. Stačilo, aby pošťák na chvíli zastavil jedním kolem na chodníku, a už nás volali,“ připomněl Svoboda.

Městská policie je povinná zareagovat a prověřit všechna oznámení, včetně těch, kdy se volající nepředstaví. Trutnovský starosta Ivan Adamec spoluobčany vyzval, aby hlášení neprováděli anonymně. „Každý z nás, pokud je s něčím nespokojený, má říct: Mě osobně něco vadí, jsem ten a ten, bydlím tam a tam, a chci, aby se s tím něco udělalo. To je správný přístup,“ prohlásil.

Účelem je podle něj být zodpovědný vůči společnosti. „Stav je natolik výjimečný a vzepětí dobrovolníků, kteří chtěli něco udělat také, tak si to nenechme kazit nečestným jednáním. Věřím, že to zvládneme,“ dodal Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová