Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Školky otvírají. Ve třídách i na zahradě budou děti bez roušek

5. 5. 2020

page.Name
Trutnov ve středu otvírá mateřské školy, které zavřel při nástupu pandemie koronaviru. Děti i učitelky můžou být bez roušek, platí ale další opatření jako mytí rukou či dezinfekce.
Školky se vrací k běžnému provozu za mimořádných podmínek. Covid-19 se sice momentálně v Česku nekontrolovaně nešíří, přesto se při návratu k normálu klade důraz na hygienická a bezpečnostní opatření. To dříve nebývalo zvykem. Například ranní příchod dětí do školky.

„Rodiče i děti přijdou v rouškách. Rodiče si musí hned po vstupu do budovy odezinfikovat ruce. Pak dítě v šatně přestrojí a bez roušky předají učitelce, která ho pošle k očistě,“ uvedla Vladimíra Priputenová, ředitelka Mateřské školy Trutnov. Organizace zastřešuje všech jedenáct městských školek, úředně označovaných jako detašovaná pracoviště.

Podobné je to s vyzvedáváním dětí. I při něm kromě nošení roušek přibyla rodičům povinnost dezinfekce.

Důležité je, že ve třídách i na zahradách školek mohou být děti i učitelky bez roušek. „Je ale možné, že některé děti možná budou s rouškou. Záleží na rodičích. Učitelkám jsem zajistila ochranné štíty. Jestli je použijí, nechám na nich,“ naznačila Priputenová.

Pravidelná dezinfekce nebo mytí rukou, k dispozici tekuté mýdlo či papírové ubrousky, a časté větrání. To jsou další doporučení ministerstva, které školky zavedly. Zkrátily také o hodinu pracovní dobu. „Máme pokles počtu personálu, máme učitelky v rizikových skupinách v seniorském věku,“ upozornil trutnovský starosta Ivan Adamec. "Končit budeme už v 15.30 hodin. Pokud ale rodiče mají osmihodinovou pracovní dobu, měli by to v pohodě stíhat," řekla Priputenová.


Teoreticky se mohou naplnit ve školkách všechny třídy. Úplně plno ale zřejmě hned zítra nebude. „Když se ještě ve čtvrtek předpokládalo, že bude nutností ve školce rouška, měla o otevření školek zájem asi třetina rodičů. Poté, co byla povinnost zrušena, zájem poměrně dost stoupnul,“ potvrdil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

„Očekávám, že zájem bude mít padesát až šedesát procent rodičů,“ odhadla ředitelka Priputenová. Pro srovnání, ve znovu otevřených městských jeslích je momentálně třicet dětí z padesáti.

Mateřské školy a jesle se rozhodlo v březnu zavřít město. Rodiče do nich totiž přestali posílat děti. Otevřené nechalo pouze dvě školky z jedenácti - Novodvorskou a Gorkého pro děti zdravotníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů.

Otevření školek automaticky znamená ztrátu nároku na ošetřovné. I kdyby si rodiče nechali děti doma, ošetřovné už nedostanou. To po zprovoznění školek můžou čerpat jen při nemoci dítěte potvrzené pediatrem.

Otevření prvního stupně základních škol je podle vládního harmonogramu plánované na pondělí 25. května.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: www.mstrutnov.cz