Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Studenti trutnovské zdrávky pomáhají ve zdravotnictví

14. 5. 2020

page.Name
Mají svých starostí dost s přípravou na maturity nebo závěrečné zkoušky. Přesto se ale rozhodli, že v době pandemie budou také pomáhat. Studenti trutnovské zdravotnické školy v kritické době dobrovolně posílili pracovníky v první linii.

KARINA VOPELKOVÁ
2. ročník oboru Diplomovaná všeobecné sestra
Po prvním týdnu, kdy ještě všichni o nákaze vtipkovali a nedodržovali nic, začala být znepokojená. Nemoc se šířila dál. Vláda vydala sérii nařízení. Zavřely i školy, začalo se učit online. Karina se rozhodla pomáhat na chirurgii a dětském oddělení v Trutnově, vzala si víc služeb. „Plnit úkoly, kterým ne vždy na sto procent rozumím, je velmi náročné. Ještě když pracujete někde, kde se každou chvíli můžete nakazit. Jako každý, i já se bojím. Mohu ohrozit sebe, své okolí, kamarády, kolegyně i pacienty. Nedokážu si představit, kdyby se tak stalo,“ přiznala. Zůstala ale zdravá a vše zvládla. „Pacienti odchází domů s úsměvem a uzdravení! To je velmi důležité. Zachovat si lidskost a věnovat trochu úsměvu těm, kteří ho potřebují vidět. Solidaritu ukazují i lidé z jiných měst a vesnic. Posílají nám energy drinky, jídlo a pití. Myslí na nás a to nás podporuje,“ uvedla.

MARTINA HRANIČKOVÁ
1. ročník oboru Diplomovaná všeobecná sestra
Nejdřív chtěla zvolnit, na chvíli si odpočinout od učení a časného vstávání na praxi. Karanténa to změnila. Žádné nákupy, kino, ani grilovačky, ven se mohlo jen s rouškou. Učitelé sice posílali emaily s úkoly, ale k zvládnutí si stačilo doma udělat správný home office. „Asi se mi začalo stýskat právě po ranním vstávání, na které kdykoliv jindy nadávám. Možná se mi zastesklo po pacientech, o které jsem se nedávno starala. Zkrátka jsem chtěla být užitečná,“ řekla. Aby neseděla doma, rozhodla se vzít služby navíc na chirurgii trutnovské nemocnice. „A jsem za to ráda! Náladu v kolektivu udržujeme dobrou, vždyť přeci i smích léčí. Snažíme se nepanikařit, vybavené na nejhorší jsme. Staráme se o pacienty s láskou a něhou, jako kdykoliv jindy,“ dodal
a.

NIKOL ROMANOWSKÁ
4. ročník studentka oboru Zdravotnický asistent

Když došlo k uzavření škol, hned měla jasno. Chtěla být prospěšná. Věděla, že nejvíc ohrožení koronavirem jsou staří a vážně nemocní. Proto neváhala a ihned kontaktovala Domov pro seniory Trutnov. „Měla jsem obavy, že mě kvůli neukončené maturitě odmítnou, ale vrchní sestra byla milá a nabídkou mé pomoci překvapená,“ řekla. Během týdne nastoupila Nikol na dvanáctihodinové směny. „Náplní mé práce bylo zajistit hygienickou péči u klientů, pomoci jim se stravováním a polohováním. Pod dohledem aprobované zdravotní sestry jsem také pomáhala při rozdávání léků a podávání inzulinu. Jsem ráda, že jsem mohla pomoci lidem, kteří péči potřebují v této době nejvíc,“ dodala.

HANA TOMANOVÁ
3. ročník oboru Diplomovaná všeobecná sestra

Ještě před pandemií brigádně pracovala jako praktická sestra na chirurgii trutnovské nemocnice. Měla tam pokračovat i v dubnu, ale nákaza vše změnila. Dobrovolně se přesunula na nově vzniklé oddělení dočasně hospitalizovaných, které špitál vytvořil kvůli ochraně celé nemocnice před šířením koronaviru. Pokud sanitka přivezla pacienta s podezřením na Covid-19, skončil právě na novém oddělení. „Náš úkol je mu udělat testy na vir, a dokud nemáme výsledky, nesmí opustit svůj pokoj na oddělení. Zatím žádný pacient za mé služby nebyl pozitivní,“ upřesnila. Kvůli nebezpečné infekci pracovala ve speciálním ochranném oděvu - plášť, rukavice, holínky, ústenka, respirátor, brýle či štít byly nedílnou součástí služebního oblečení. Pečlivě se do něj musela navlékat, opatrně ho musela i svlékat. „Smekám před zdravotníky, kteří musejí být v ochranných pomůckách několik hodin,“ dodala.

DAN SKRBEK
4. ročník oboru Zdravotnický asistent

Čím delší čas po březnovém zavření škol byl doma, tím víc přemýšlel, jak bude pomáhat. Nakonec se domluvil s trutnovskou nemocnicí a pracuje u vstupů. „Kdo přijde, prochází přes vstupní stanoviště. Odezinfikuje si ruce, nasadí jednorázové rukavice a podepíše čestné prohlášení související s prevencí šíření nákazy,“ popsal svou práci. Pohledem laika banální, ale podle odborníků důležitou. Co člověk osahá v nemocnici, zůstane na rukavicích, které si po odchodu sundá, takže si nic neodnáší domů. Funguje to i opačně. „Snížením kontaktu pokožky klienta s prostorem a vybavením špitálu dojde k zamezení případného šíření nákazy do nemocnice.“ Jako studenta 4. ročníku ho čeká zkouška z dospělosti. Jenže v dubnu ještě nebylo jasné, kdy se bude maturovat. „Člověk zvažuje, zda se víc věnovat přípravě do školy, nebo pomáhat jako zdravotník. Snažím najít mezi oběma činnostmi kompromis,“ uvedl.

(pac, hás)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv studentů