Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Tomáš Prouza: Řekněte hospodským a restauratérům, že se vrátíte

5. 5. 2020

page.Name
Dopady epidemie koronaviru postavily v České republice do přímého ohrožení obrovské množství pracovních pozic. Například v cestovním ruchu a pohostinství by se mohlo jednat dokonce až o každé šesté místo. Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, se v rozhovoru pro Trutnovinky pozastavuje nad tím, že vláda při plánování uvolňovacích opatření nekomunikovala se zástupci dotčených oborů. Vítá však, že přepracovaný a rychlejší harmonogram uvolňování kopíruje původní návrhy jím vedeného svazu.

Vláda rozhodla, že otevírání obchodů a služeb kvůli koronaviru bude probíhat ve čtyřech vlnách od 20. dubna do 25. května. Jak hodnotíte tento plán? Nemělo by být uvolňování rychlejší?
Těch vln je minimálně šest, protože i na konci té páté tady zůstane řada omezení. Navíc opakovaně vidíme, jak vláda ze dne na den mění názory, a proto bych především očekával, že vláda zveřejní kritéria, podle kterých se rozhoduje, a podle těchto veřejně známých čísel celý plán buďto zjednoduší a urychlí, nebo naopak přibrzdí. Současná podoba plánu je ale v řadě případů nelogická - proč je třeba v pořádku sedět hodinu s instruktorem autoškoly v autě a je problém nechat se ostříhat? Když se dívám na plány Německa nebo Rakouska, jsou rychlejší, ale hlavně jednodušší a logičtější. A jsou postaveny na jasných číslech o počtu nemocných.

Konzultovala vláda s vámi osobně či vámi vedeným Svazem obchodu a cestovního ruchu prvotní harmonogram uvolňování, který měl trvat až do 8. června?
Nikoliv. Opakovaně jsme to po vládě žádali, ale i ministři nám odpovídali, že „to rozhodují epidemiologové“, „to je mimo naši kontrolu“. Ale o fungování státu tady přece rozhoduje vláda, která také nese odpovědnost. Přijde mi proto nepřijatelné, že se vláda té své odpovědnosti zříká a schovává se za někoho jiného. Srovnávám to také se zkušeností kolegů z jiných zemí, se který mi vláda pravidelně diskutuje, společně hledají nejlepší možná řešení a hlavně vzájemně poslouchají své argumenty. V Čechách mám pocit, že se vláda prostě zamilovala do slov „Zakazuje se!“.

Jak jste zareagoval na upravenou verzi plánu, která počítá s rychlejším rozvolňováním zákazů?
Nový plán ukazuje, že s námi sice vláda nejedná, ale aspoň bere naše veřejně představované argumenty. V podstatě všechny změny kopírují naše návrhy, za což jsem rád. Příště by ale bylo jednodušší, kdyby nás vláda pozvala ke stolu rovnou, nemusela by udělat tolik zbytečných chyb.

Lze předpokládat, že jedním z dopadů pandemie bude ztráta mnoha pracovních míst v obchodu, službách či cestovním ruchu. S jakými počty počítají vaše optimistické, ale i pesimistické prognózy?
V obchodu, službách a zejména cestovním ruchu se bojím o více než 120 tisíc pracovních míst, v cestovním ruchu a restauracích by to mohlo být až každé šesté pracovní místo. Nebude to navíc rozloženo rovnoměrně, velký dopad bude především tam, kde spoléhají na turisty ze zahraničí.

Otevírání restaurací a hotelů je naplánováno až na poslední dvě vlny uvolňování. Než se tak stane, ještě uplyne řada dní, v případě úplného otevření restaurací to bude ještě téměř měsíc. Jak moc se tento vzdálenější termín projeví na kondici, finančním zdraví a zaměstnanosti v pohostinství? Lze ještě očekávat, že by vláda přehodnotila svoje rozhodnutí a otevření těchto provozoven uspíšila?
Pevně doufám, že se vláda ještě znovu zamyslí nad svým plánem, protože ten je v řadě věcí nelogický. Pravidelně vládě dáváme podklady a návrhy, jaká hygienická opatření by se mohla přijmout, abychom snížili rizika. Chápu opatrnost a je vidět, že ta přísná opatření na začátku března měla smysl. Pokud ale budou počty nakažených klesat rychleji, než se původně očekávalo, mělo by se také urychlit otevírání restaurací i obchodů. Dá se to udělat chytře, stačí jen chtít.

V Krkonoších a Podkrkonoší je pohostinství a cestovní ruch významnou složkou lokální ekonomiky. Jak se zde projeví předčasné ukončení zimní sezony a opožděný nástup jarní/letní sezony způsobený epidemií koronaviru?
Bude hodně záležet na tom, jestli máme chytrou vládu, nebo ne. Chytrá vláda by totiž udělala dvě věci. Tou první je udržení alespoň částečné podpory pro firmy, které se budou rozjíždět po konci nouzového stavu jen pomalu - a to bude určitě platit i pro firmy v cestovním ruchu, protože někteří lidé se budou bát cestovat. A tou druhou je podpora investic do modernizace a zvýšení kapacit cestovního ruchu na nadcházející zimní sezonu. Řada lidí letos nedobrovolně zůstane jen v Česku a je to svým způsobem šance ukázat jim, jak krásně u nás je. A chytrá vláda by udělala třeba aspoň to, co dělá řada okolních zemí - pokud se majitelé hotelů, restaurací, sjezdovek a atrakcí společně dohodnou na investici do rozvoje svého regionu, stát jim tu investici dorovná. Zkušenosti z celé Evropy ukazují, že takový společný postup několikanásobně zvedá investice do společné turistické infrastruktury.

Jak hodnotíte kompenzace, které vláda nabídla živnostníkům a provozovatelům služeb, kteří museli zavřít své provozovny?
Nejlepší je program pro živnostníky od ministerstva financí. Je jednoduchý, bez zbytečné byrokracie, a první peníze byly vyplaceny už třetí den po schválení zákona. Je to mimo jiné i proto, že ministryně Schillerová ke tvorbě programu přizvala lidi z praxe. Naproti tomu programy Antivirus na udržení pracovních míst a ošetřovné pro živnostníky jsou v základu udělané správně, ale realizace je neuvěřitelně byrokratická a výrazně zpožďuje výplatu peněz, které lidé i firmy nutně potřebují. Nedokážu pochopit, proč je potřeba dokládat potvrzení školy, že byla zavřena, když školy plošně zavřela vláda. A stejně tak je v 21. století nepochopitelné vyžadovat kopii smlouvy o bankovním účtu, když většina lidí funguje se svou bankou čistě online.

Jak moc ovlivní doznívající pandemie koronaviru sezonu letních dovolených?
Děsí mě to, jak se řadě politiků zalíbilo zavírat naše hranice. Lidé přeci nejsou takoví šílenci, aby cestovali někam, kde bude nějaké velké ohnisko nákazy (a lidi z rizikových oblastí navíc po návratu můžete dát do karantény). Ale proč mít proboha zadrátované hranice na Slovensko, když jsme s nimi tak silně provázaní lidsky i byznysově? A proč mít vojáky se samopaly v ruce, hlídající, aby někdo na Sněžce neudělal ani krok na polskou stranu? Počítejme proto s tím, že letošní dovolená bude spíše v Česku a bude spíš kratší, protože v Česku nemáme tolik volných kapacit. Na druhou stranu letošní léto bude ideální třeba pro návštěvu Prahy, protože ceny ubytování, jídla i atrakcí budou muset jít dolů.

Řada odvětví žádá pro sebe od vlády přímou a adresnou podporu. Měla by vláda nebo vládní agentura CzechTourism podpořit domácí cestovní ruch?
Působí hodně zvláštně, že kvůli koronaviru dostali čeští zemědělci nové dotace 4,3 miliardy korun, aniž by byli jakkoliv zasažení, naproti tomu extrémně silně zasažený cestovní ruch dostal přesně nula korun. Ale na to už jsme za ty roky zvyklí, každý rok do veřejných rozpočtů cestovní ruch odvede zhruba 100 miliard, zpátky nedostává téměř nic. Nechceme ale stát jen s nataženou rukou, proto restaurace prodávají alespoň z okýnka, hotely a penziony modernizují, vznikají online portály na výběr letní dovolené po Česku a podobně. Stačily by nám tři jednoduché věci: udržet částečnou podporu pro zaměstnance první tři měsíce poté, co se začne Česko opět vracet do normálu. Odložit o rok platby daní, abychom všechny vydělané peníze mohli dávat lidem na mzdy a na rozvojové investice. A zajistit férové zapojení státu, aby dorovnal investice do turistické infrastruktury.

Co by měli udělat obyčejní Češi pro záchranu a přežití co největšího počtu provozoven či restaurací?
Nevykašlete se na ně. Zajděte si aspoň občas koupit do oblíbené restaurace jídlo. Vyzkoušejte si něco dát z restaurace, kde jste nebyli. A řekněte hospodským a restauratérům, že se vrátíte, až bude situace zase normální. Potřebují vědět, že má smysl, aby hospodu udrželi v chodu i za téhle těžké situace.

Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Aleš Petruška