Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Trutnov promine nájmy za předzahrádky. Nechce, aby skončily

6. 5. 2020

page.Name
Restaurace a kavárny jsou kvůli koronavirovým zákazům v ohrožení. Dva měsíce byly bez zákazníků, mají nejistou budoucnost. Pokud skončí, zaniknou i oblíbené předzahrádky. Radnice chce proto jejich provozovatelům prominout nájmy, aby mohli lépe přežít letošní léto.
Pomoc směřuje k těm, kteří mají předzahrádky na pozemcích města. „Jde zhruba o osm subjektů, zejména na Krakonošově náměstí a jeho blízkém okolí. Chceme alespoň provozovatelům restaurací, cukráren či kaváren pomoci, protože si moc dobře uvědomujeme, jak těžké období mají za sebou, a centru města by neprospělo, kdyby zde takovéto podniky přestaly fungovat,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec.

Nájemce osloví majetkový odbor města. "Někteří provozovatelé zahrádek už mají nájemné zaplacené, tak jim peníze vrátíme," upřesnil starosta.

Nemusí přitom jít jen o osm zmiňovaných restauračních a kavárenských předzahrádek. Může jich být nakonec mnohem víc.

"Usnesení rady města hovoří o tom, že se prominutí nájmu vztahuje i na zahrádky, o kterých třeba ještě v tuhle chvíli nevíme. Někdo zjistí, že vzhledem k podmínkám, jak se průběžně upravují a mění, je pro něj výhodné mít zahrádku. Jsme schopní se s ním dohodnout, plnění z jeho strany bude nula," potvrdil místostarosta Tomáš Eichler.

Trutnov se už před měsícem rozhodl k nebývalé podpoře. Podnikatelům, kteří působí v městských prostorách, ale po dobu nouzového stavu, omezeného pohybu osob a zavřených obchodů a restaurací nemohou naplno podnikat, snížil a prominul část nájemného. Stálo ho to zhruba pět milionů korun. Nájmy ze zahrádek by činily pouze desetitisíce korun.

"Pokud vláda splní, co slibuje, že částečně zaplatí živnostníkům nájemné, jsme ochotní na radě města uzpůsobit systém tak, aby stát se mohl podílet na náhradě škod, respektive aby pomohl při platbě nájemného, aby to celé neneslo na svých bedrech město," dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz