Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

Výuka v autoškole: ve voze s rouškou, v učebně se štítem

15. 5. 2020

page.Name
Zatímco o kadeřnicích a nutnosti otevřít jejich salóny se během koronavirové krize mluvilo téměř neustále, o autoškolách se neobjevily na veřejnosti téměř žádné zmínky. Přitom když vláda vydala v půlce března sérii protinákazových opatření, pro autoškoly to byla podobně krutá rána.
Přišla nečekaně, jako blesk z čistého nebe. „Právě jsem školil pětadvacet řidičů v Turnově, když náhle uprostřed výuky volali z krajského úřadu, že musíme hned skončit, protože se zavírají provozovny, je vyhlášený zákaz shlukování lidí, jinak že nám hrozí vysoké pokuty,“ připomněl Oleg Dlouhý z Autoškoly Dlouhý v Petříkovicích u Trutnova.

Od té doby neprobíhal výcvik lidí, kteří chtěli získat řidičský průkaz. Nebylo možné si objednat ani kondiční jízdy pro oprášení řidičských dovedností. Neprobíhala ani pravidelná školení profesionálních řidičů. Odvolané byly všechny zkoušky. Vozy s nápisem Autoškola stojí na parkovišti nebo v garáži.

„Kdyby mi někdo před půlrokem řekl, že k něčemu takovému dojde, měl bych ho za blázna. No, a teď v garáži přerovnávám šroubky,“ přiznal Dlouhý. Půlku března a celý duben zažíval velmi neobvyklou situaci. Nesměl pracovat, neměl žádný výdělek. „Jako osoba samostatně výdělečně činná jsem požádal o příspěvek 25 tisíc korun,“ uvedl.

Jak by mohl vypadat provoz autoškol v prvních dnech jejich otevření nedokázal Oleg Dlouhý na konci dubna odhadnout. Termíny pro rozvolňování opatření se totiž neustále měnily. Známá nebyla ani hygienická opatření, za kterých by mohly autoškoly fungovat. „Učit se řídit auto v roušce, to není bezpečné,“ zdůraznil před dvěma týdny.

Trvá na tom i dnes. Vláda sice umožnila autoškolám začít znovu s výukou, ale žák i učitel musí mít během jízdy roušku. "Omezuje to plastické vnímání. I zkušení řidiči vnímají, že s rouškou mají periferní vidění narušené. Podle mě to není z hlediska bezpečnosti v pořádku," řekl. 

Po zhruba dvouměsíční pauze se nahromadili autoškolám zájemci. Přísná hygienická opatření ale nedovolují autoškolám podnikat naplno. Problémovým příkladem jsou povinné dvoumetrové odstupy. "Při vzdělávání profesionálních řidičů tak nemůžu mít najednou plnou učebnu dvaceti lidí. Může jich být najednou v místnosti maximálně osm. Takže místo jednoho školení musím udělat tři. Strávím na tom třikrát tolik času, ale za jedny peníze," upozornil Dlouhý.

Sám učí ve štítu a v roušce, jak zachycuje náš redakční snímek. Přesně podle vládních nařízení používá opakovaně dezinfekci.

Jisté podle Olega Dlouhého není ani to, zda zájem o autoškoly bude pokračovat. „Je možné, že se teprve projeví následky opatření proti koronaviru. Firmy se teprve můžou dostat do potíží,“ dodal pesimisticky.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz