Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Firemní, maturitní, reprezentační, oddílové… Není ples jako ples

3. 1. 2020

page.Name
Dvacet pět. Tolik plesů se objevilo na seznamu aktuální trutnovské sezóny. Nabídka je mimořádně pestrá. Převažují firemní a maturitní plesy, v programu jsou ale i absolventské, reprezentační, oddílové nebo speciální. Některé sází na klasiku, jiné jsou tematicky zaměřené. Prostě každý má svá specifika.

Prapůvodně byly plesy především výsadou šlechty. Postupně se ale staly běžnou součástí života napříč společenskými vrstvami. V Trutnově jich nejvíc pořádají střední školy. Například maturitní, coby památku ukončení studia. Nedílnou součástí takové události bývá slavnostní předávání šerp maturantům. Podle pověry si je pak musí nechat až do půlnoci, aby obstáli ve zkoušce dospělosti.

„V porovnání s jinými plesy jsou ty maturitní hodně o rituálech. Součástí bývají například slavnostní nástupy, anebo originální a mnohdy velmi svérázná předtančení, které si zajišťují sami maturanti,“ vysvětluje Roman Hásek, ředitel Střední zdravotnické školy v Trutnově. Kvůli velkému množství studentů a značnému zájmu o vstupenky plánuje na letošní únor hned dva večery za zvuků taneční hudby. Podobně jako například sousední gymnázium, které má navíc nachystaný i absolventský ples.

Většina plesů má podobný scénář. Z pódia hraje k poslechu a tanci kapela, pauzy vyplňují vložená umělecká představení nebo vstupy moderátorů. Součástí jsou tomboly nebo fotokoutky.

V řadě věcí se ale liší. Například Hubertská zábava a Ples České lesnické akademie se vymykají už společenským oděvem. V tanečním sále dominují zelené uniformy, oficiality se odehrávají podle mysliveckých tradic. „Po zahájení našimi trubači zpravidla následuje nástup Hubertovy družiny a slavnostní zahájení zábavy Hubertem a Dianou,“ říká Petr Kejklíček, zástupce ředitele trutnovské lesárny. Během večera zaznívají lovecké fanfáry, či ukázky vábení. Podávají se tradiční myslivecké speciality. V tombole je samozřejmě zejména zvěřina (od bažanta po srnčí zvěř).

Aktuální přehled plesů v Trutnově

3. 1. Ples lidí dobré vůle
4. 1. Ples Oblastní nemocnice Trutnov a Oblastní charity Trutnov
11. 1. Ples firmy Continental
17. 1. Maturitní ples gymnázia Úpice
18. 1. Ples firmy ABB
24. 1. Maturitní ples Gymnázia Trutnov č.1
25. 1. Ples zaměřený na gastronomii
31. 1. Ples Obchodní akademie
1. 2. Ples Městského fotbalového klubu
1. 2. Jubilejní 20. ples atletů
7. 2. Maturitní ples Gymnázia Trutnov č.2
8. 2. Ples trutnovské zdravotnické školy č.1
22. 2. Reprezentační ples města Trutnova
22. 2. Maturitní ples Úpice
28. 2. Ples Střední průmyslové školy Trutnov
29. 2. Ples trutnovské zdravotnické školy č.1
6. 3. Ples Gymnázia Dvůr Králové
7. 3. Absolventský ples gymnázia Trutnov
20. 3. Ples Základní školy kpt. Jaroše
21. 3. Ples České lesnické akademie
28. 3. Country bál se Star Westem

Nejde ale jen o rituály. Plesy se liší také přístupem k tanci. Někde převládá důraz na klasiku, mnohdy ale hudební produkce přejde spíš do rockové zábavy. „Na našem klubovém plese si přijde na své každý. Jak ten, kdo chce tančit valčík, tak i někdo, kdo chce pařit rokenrol,“ uvádí manažer Městského fotbalového klubu v Trutnově Jiří Ticháček. Do Uffa si navíc zve tváře známé z televizní obrazovky. V minulosti už mu na plese hráli nebo zpívali Richard Krajčo, Pavol Habera, Tereza Mašková, Kamila Nývltová či Ondřej Brzobohatý. Letos se v muzikanta, resp. dýdžeje, na čas přemění i (nejen rozhlasový) moderátor Leoš Mareš. Ples v minulosti uváděli například Vojtěch Bernatský či Jakub Kohák. „Není to u nás tak nastrojené jako jinde, takže v sále panuje uvolněnější nálada. Prostě v našem podání je to víc zábava,“ upřesňuje.

Kdo má naopak rád klasiku, a chce doslova protančit střevíce, zamíří radši na ples Základní školy kpt. Jaroše. „Díky kapele Allegro si lidé u nás mohou užít převážně společenské tance. Zájem je velký, v posledních letech máme díky tomu plno,“ zdůrazňuje Walter Elschek mladší z Bene Dance Art Teamu, který se na plese spolupodílí.

Za jeden z vrcholů taneční sezóny bývá označovaný Reprezentační ples města. Nad ostatní vyčnívá především mimořádným programem. Orchestr Václava Hybše nebo Moon Dance Orchestra Martina Kumžáka se zpěvačkou Dashou (známí z televizního Star Dance) se staly zřejmě nejslavnějšími plesovými formacemi, které v Uffu hrály k poslechu a tanci. Moon Dance se vrátí i letos. „Trutnováci rádi a hodně tančí, a chtějí si zatančit právě za doprovodu tak skvělého a špičkového orchestru. Tím se razantně odlišuje ples města od ostatních,“ připomíná Libor Kasík, ředitel trutnovského Uffa. Na klíčovém postu moderátora se v minulosti vystřídali například herec Roman Vojtek či Leoš Mareš, letos bude tanečním večerem provázet herečka Iva Pazderková.

Kromě tradičních plesů se objevují i novinky. Například První výtvarnický ples. Jako jeden z mála se nekonal v Uffu, ale v Národním domě. Uspořádat se ho rozhodl zdejší Spolek podkrkonošských výtvarníků u příležitosti 30. výročí založení. „Kdy jindy, než při tak mimořádném jubileu, bychom měli mít premiérový ples. Nebude to ale jen tak nějaký ples. Bude při něm hodně tance, legrace, a také přispějeme na dobrou věc,“ zval v prosinci náčelník spolku Ctibor Košťál. Výtěžek z plesu (35 tisíc korun) byl totiž věnován výtvarnému oboru místní Základní umělecké školy na pořízení malířských stojanů. „Proto máme v podtitulu plesu uvedeno Výtvarníci výtvarníkům,“ vysvětloval Košťál.

Na charitu myslí ale i pořadatelé dalších tanečních večerů. Například při firemním plese ABB se v tombole a v dražbě fotografií populární zpěvačky Petry Janů vybralo přes 38 tisíc korun. Významný trutnovský podnik je věnoval Stacionáři mezi mosty, kde se věnují lidem s mentálním postižením.

Jiný než ostatní by měl být také chystaný G ples, neboli ples zaměřený na gastronomii. Pořadatelé program sice ještě úplně neodtajnili, zvou ale na netradiční pojetí plesu doplněné o gastronomický zážitek. „G ples nabídne nejen skvělý společenský večer, ale také širokou a neobvyklou nabídku pokrmů a nápojů. Večer bude přímo nabitý zajímavým programem,“ slibují.

V nabídce plesů naopak chybí maškarní bály. Jako kdyby možnost převléknout se za kohokoliv nebo cokoliv nelákala. Ani v okolních městech oblíbený pyžamový bál se v Trutnově zatím nechytil. 

Plesy se ale neodlišují jen programem a pozvanými hosty, ale také cenami vstupenek. Čím nabitější program, čím více známých umělců, tím cena stoupá. Například lístek na fotbalový ples letos vyjde na 700 korun. Přesto je vyprodáno téměř bezprostředně po zahájení předprodeje. Klub dokonce prodává vstupenky na stání.

Kromě vstupného lidé utrácejí také za tombolu a občerstvení. Například dvojka bílého vína zpravidla stojí kolem padesáti korun. Lidem, kteří zajdou na ples spíš výjimečně, a nevyplatí se jim tak investovat větší částky do společenského oblečení, mohou využít půjčovny. Plesové šaty se dají půjčit v průměru za dva až šest tisíc korun.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek, Jiří Petr, Jan Bartoš