Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Oslava svobody aneb Jak trutnovská rodačka pořádala gala v Dubaji

28. 1. 2020

Oslava svobody aneb Jak trutnovská rodačka pořádala gala v Dubaji 36 snímků
Od listopadového výročí Sametové revoluce už sice uplynula nějaká doba, ale do redakční pošty nám nedávno přišlo ještě jedno ohlédnutí za kulatou oslavou svobody. Až z Blízkého východu. Ve Spojených Arabských Emirátech totiž žije již šest let se svou rodinou trutnovská rodačka Lucie Jones, která se společně ještě s jednou krajankou rozhodla v Dubaji uspořádat první česko-slovenský galavečer k výročí událostí z roku 1989.

„Přestože již několik let žiji v zahraničí, jsem velká patriotka. Miluji Krkonoše a Trutnov, kam se každé léto s rodinou vracíme. A mám ráda výzvy a nové možnosti,“ povídá žena, která si za manžela vzala Angličana Roba a je matkou syna Jamieho, který se také narodil v Trutnově.

„Díky sametové revoluci se nám otevřely brány do světa a spousta možností spojených s pracovními podmínkami v zahraničí, studium jazyka a tak dále. Pamatuji si, jak jsme seděli v lavicích na základní škole nad poštou a přišli k nám studenti z obchodní akademie ohlásit události o revoluci. Ze dne na den se místo ruského jazyka začala vyučovat angličtina a zbytek už je minulost. Jsem za tyto možnosti vděčná a pokorná,“ uvedla a dodala, že třicáté výročí revoluce brala jako výzvu k oslavě a připomenutí si tohoto důležitého mezníku i v zahraničí.


Lucie Jones a její syn Jamie.

Večer, na který poslední listopadový víkend loňského roku dorazilo asi 200 krajanů, probíhal v tradičním českém a slovenském duchu za účasti našeho velvyslance pro SAE Jiřího Slavíka a slovenského velvyslance Michala Kováče. Oba pánové svými proslovy připomněli události z historie. Účastníci gala si pak pochutnali na tradičních národních specialitách a večer jim i zpříjemnil svým akustickým vystoupením populární zpěvák Marek Ztracený v doprovodu svého kytaristy Patrika Bartka.

Galavečerem provázeli moderátoři Lucia Kolesárová (SK Fashion TV) a Ondřej Vodný (Evropa 2), který po koncertě jako DJ zahrál k tanci také české a slovenské hity. Nechybělo ani folklórní vystoupení, které si připravilo pár dobrovolníků z česko-slovenské komunity v SAE.

Ocenili krajané v Dubaji tuto oslavu? „Myslíme, že ano. Bylo to moc fajn,“ sdělila Lucie Jones a dodala, že hodlá tuto tradici dodržovat každý listopad s tím, že galavečer bude otevřený i všem českých a slovenským turistům, kteří tou dobou budou pobývat ve Spojených Arabských Emirátech. Informace je možné sledovat na Facebooku Czech Slovak Gala Night Dubai.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: archiv Lucie Jones a Czech Slovak Gala Night Dubai