Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

24°

Svátek má

Podchod či podjezd u kina? Nyní je ta správná chvíle, říká starosta

7. 1. 2020

Podchod či podjezd u kina? Nyní je ta správná chvíle, říká starosta 0 snímků
Plánovaná výměna mostu u kina Vesmír přinese i vysněné zlepšení dopravy. Silničáři se totiž s městem shodli na možnosti vybudovat pro cyklisty a pěší podchod či podjezd, aby nemuseli křížit hlavní průtah městem. Pokud vše půjde podle představ, mohlo by být hotovo v roce 2023. Informaci dnes zveřejnila trutnovská radnice.

Ze studie je patrné, že u kina by se stávající stezka „rozdvojila“. Lidé, kteří by mířili ke krytému bazénu (nebo opačně), by už nemuseli přecházet silnici v blízkosti frekventované křižovatky. V klidu by křižovatku podešli nebo podjeli a zcela by se běžnému provozu vyhnuli. „Mimoúrovňové křížení v podobě otevřeného podchodu, který by svedl chodce, cyklisty i bruslaře z přechodu v úrovni komunikace pod ni by značně zvýšilo bezpečnost všech účastníků provozu,“ oznámil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Městu se tak konečně podaří minimalizovat střety cyklistů s auty, ke kterým v místě docházelo, a také „ťukance“ mezi auty, brzdícími těsně před přechodem. „To místo nyní není dobré. Chodníky a silnice jsou komplikovaně propojené, chceme to změnit,“ zdůraznil starosta.

Radnice se myšlenkou podchodu či podjezdu zabývá už mnoho let, ale teprve nyní dostala šanci uvést ji skutečně do života. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se totiž pustí do výměny Špitálského mostu za nový. Souběžně s tím by došlo k vybudování podjezdu a dalších navazujících chodníků, přístupových cest nebo zásobovací lávky k bývalé poliklinice. „Nyní je ta správní chvíle! Byla by to společná investice ŘSD a města. Vyšla by na více než sto milionů korun, z čehož největší sumu by stál most,“ upřesnil trutnovský starosta.

Silničáři potvrdili, že výměna mostu mají v aktuálním plánu. Stav sice neoznačují jako havarijní, ale uznávají, že je nutná oprava. „Na mostě pozorovat projevy silného zatékání do nosné konstrukce, je proto pravděpodobné, že pokud nebude v průběhu zhruba pěti let přijato zásadní opatření k nápravě, může se havarijním stát,“ upřesnila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Ještě před dvěma lety se uvažovali silničáři „jen“ o opravě mostu. Na nátlak města ale došlo ke změně. „V procesu projednávání vyjádřilo Město Trutnov nesouhlas s touto opravou a požadovalo zásadní přestavbu celého zájmového území okolo mostu. Z tohoto důvodu ŘSD zrušilo zakázku na opravu stávajícího mostu a zadalo studii proveditelnosti přestavby tohoto dopravního uzlu, včetně mimoúrovňového křížení nábřežní cyklostezky se silnicí I/16,“ dodala Ledvinová.

Studie možnost podjezdu či podchodu potvrdila. Bude otevřený směrem k řece, tak aby to nebyl jen temný tunel, ale aby chodci a cyklisté měli vizuální kontakt s řekou a cesta pro ně byla příjemnější. „Pokud bude ŘSD a Povodí Labe pro, mohlo by vše být hotové už v roce 2023,“ naznačil trutnovský starosta.

Současný Špitálský most byl vybudován v roce 1950. Most přes řeku byl ale na místě už před více než pěti sty lety. Potvrzují to i zápisky legendárního kronikáře Simona Hüttela. „V roce 1548 se přes Špitálský most vraceli do města lidé po nuceném sčítání na lukách při Úpě obyvatelé Trutnova,“ napsal.

Most měl velký hospodářský význam. Spojoval město brzy po založení se severovýchodní částí země. Sloužil jako spojnice pro obchodníky. Už v 16. století přes něj přijížděli obchodníci ze Slezska. Název dostal podle blízkého špitálu a Špitálského kostela.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Vizualizace: MDS projekt