Sobota

13. dubna 2024

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

Rýbrcoul vyhlašuje Filmový festival pro děti

7. 1. 2020

page.Name
Aktivita spolku Rýbrcoul z posledních let si získala na pozornosti nejen v Trutnově a jeho blízkém okolí. Celoroční snaha přináší kladné ohlasy, které jsou ale zároveň závazkem do budoucna. Proto členové spolku neustále vymýšlí možnosti, jakými směry se ubírat. Důraz je kladen na uchovávání tradic a jejich předávání mládeži, proto není žádným překvapením, jakou tématikou bude disponovat avizovaný Filmový festival dětí a mládeže.

Jak je již z úvodních řádků patrné, rok 2020 se ponese ve velkém duchu. Spolek Rýbrcoul ve svých hlavách nosil již několik měsíců plán vytvořit událost podobného rázu, jen bylo třeba mu vtisknout tvář a jasnou podobu. Hlavní myšlenkou je podpořit touhu dětí tvořit a využít k tomu médium, jenž již několik dekád lemuje životy nás všech.

Filmy pro děti mají vždy speciální náboj a kouzlo, kterému mnohdy podlehne i dospělý člověk. A co teprve snímky z rukou těch nejmenších? Proč se třeba i touto formou nedozvědět, že zrovna vaše ratolest má v sobě potenciál stát se režisérem či hercem? V tomto případě se nebude jednat o celovečerní stopáž, nýbrž maximální délka je stanovena na osm minut. Týmy musí být složeny z dětí a nemít profesionální zkušenosti ani vybavení. Natáčení snímků bude probíhat skrze mobily, což znamená, že kamery či fotoaparáty jsou zakázány.

 

Jelikož každý rok při dospívání všech jedinců může hrát roli při kreativitě a schopnostech, budou soutěžící rozděleni do čtyř kategorií. Tou první jsou mateřské školy, které mohou při realizaci využít dopingu v podobě svých učitelek. Dále si to mezi sebou na filmovém bitevním poli rozdají žáci prvních a druhých stupňů základních škol a poslední kategorií jsou pak studenti středních škol.

Týmy si mohou vybrat z celkem šestnácti témat, které dále nabízejí nepřeberné množství možností, jak své dílo uchopit. Děti tak mohou točit snímky například o tom, jak se permoníci dostali na kašnu na Krakonošově náměstí, anebo o tom, jakými podobami oplýval bájný Rýbrcoul. Možné je také dovyprávět příběhy dvanáctera dolů, které byly v roce 2019 představeny při vytváření rekordu v největším počtu permoníků na jednom místě. Základem je ale využít lokální mýty a mystické postavy z Krkonoš. Poměrně volnou ruku pak mají děti při výběru žánru. Může se jednat o jednoduchý motiv pohádky, ale i bláznivé komedie či hororu. Fantazii se zde meze nekladou a šikovné ruce mohou přijmout výzvu a zkusit mimo hraného filmu i film animovaný.

Pokud vás tento Filmový festival zaujal, můžete se přihlásit do 15. února s podmínkou, že své dílo dodáte do 15. června. Důležité je také svou tvůrčí skupinu pojmenovat a tým doplnit o dospělou osobu, která bude v kontaktu s kompetentními zástupci spolku Rýbrcoul. Týmy by primárně měly reprezentovat školy či školky z Trutnova a okolí, není to ale podmínkou. Pro první kontakt použijte adresu info@rybrcoul.com. Podrobnější informace se pak dozvíte od koordinátorů festivalu. Informace budou také k dispozici na sociálních sítích a webových stránkách.

Spolek Rýbrcoul se těší na rozvoj kreativity u dětí a bohatou sbírku snímků, které přihlášené týmy vytvoří. Takže už snad jen zbývá dodat… kamera, klapka a akce!

Jan Duduš
redakce@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek
video: Petr Špetla