Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

V porodnici přišlo na svět nejvíc dětí za posledních deset let

17. 1. 2020

page.Name
Celkem 691 dětí se loni narodilo v trutnovské porodnici. To je nejvíc od roku 2010. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnila místní nemocnice.

Statistiky hovoří jasně: Rodit v Trutnově se loni rozhodlo 683 maminek, což je meziroční nárůst o 44 porodů. Narodilo se 691 dětí, z toho 341 dívek a 350 chlapců, 8 z nich byla dvojčata. Největší narozené miminko měřilo 55 centimetrů a vážilo 5,3 kilogramů. Nejvíce porodů bylo v květnu a červenci (68 porodů), a naopak nejméně se rodilo v dubnu a říjnu (46 porodů).

„V posledních dvou letech zaznamenáváme trend mírného nárůstu počtu porodů, který připisujeme opětovnému získávání maminek v naši porodnici,“ oznámil Milan Krotký, primář gynekologicko-porodnického oddělení Oblastní nemocnice Trutnov. Novorozenecké oddělení se také postaralo o tři děti narozené v domácnosti.

Nejčastěji jmény novorozenců v trutnovském porodnici byli Jakub, Matěj a Matyáš mezi chlapci a u dívek Anna, Natálie a Eliška. Naopak mezi méně obvyklá jména lze řadit Jakub Ladislav, Michal Wiliam nebo Michael Nicolas a u dívek Rea Mária, Eleanor Mária nebo Thea Olivia.

Čím to je?

Vyšší počty miminek připisuje vedení nemocnice dlouhodobé snaze o maximální vstřícný přístup k rodičkám. V poslední době navíc zavedla některé nové služby, jako jsou například nonstop laktační linka, rozšíření předporodních kurzů, cvičení nastávajících maminek či dny otevřených dveří pro nastávající rodiče.

„Jako samozřejmost vnímáme příjemné prostředí a kvalitní vybavení jak pro porod, tak i pro péči o novorozence, které se snažíme neustále zlepšovat,“ uvedla vrchní sestra porodnice Lenka Mikešová. Začátkem letošního roku bude porodnice nově vybavena nejmodernějším porodním křeslem za více než půl milionu korun.

Nemocnice zjišťuje spokojenost rodiček při dotazníkovém šetření. Maminky v něm hodnotí kvalitu služeb, vstřícnost a přístup personálu, stravu, respektování soukromí či prostředí porodnice. „Velmi nás těší, že loni by 100% dotazovaných doporučilo naši porodnici svým známým,“ dodal Milan Krotký.

Čísla z kraje

V nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje přišlo loni na svět celkem 3104 novorozenců. Děti na svět přicházely nejčastěji přirozenou cestou. Císařských řezů bylo 569, tj. 18% z celkového počtu porodů.

(pac, tz-lch)
pavel@trutnovinky.cz