Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

25°

Svátek má

Děkujeme za rodinu a kamarády, vzkázali předškoláci zdravotníkům v první linii

12. 11. 2020

Děkujeme za rodinu a kamarády, vzkázali předškoláci zdravotníkům v první linii 0 snímků
Tři stovky dárků, vzkazů a obrázků, které vyrobily děti z mateřských škol, už jsou v trutnovské nemocnici. Zdravotníkům z covidového oddělení je za předškoláky předali zástupci Místní akční skupiny Království - Jestřebí hory. Dárky jsou podporou lékařům a sestrám ve statečném boji s pandemií koronaviru.

Předání se uskutečnilo ve středu a kvůli přísným opatřením "jen" v komorní atmosféře v kanceláři ředitele. Rozhodně ale nešlo o formalitu. Přinesené dárky jsou zajímavou přehlídkou výtvarných nápadů. Co kus, to originál. Objevují se fotografie. Například děti ze žacléřské Myšičky se poskládaly na koberec do tvaru srdce a připojily vzkaz "Myslíme na Vás".

Hodně dárků je ručně vyrobených. Například z papíru, špejlí nebo lékařských špachtlí. Převažují většinou květinové nebo zvířecí motivy. U většiny se objevují srdíčka a vzkazy "Děkujeme", "Pro radost" nebo "Děkuji za mou rodinu a kamarády."

"Vnímáme to velmi silně. Je to hodně dojemné. Sama mám děti ve škole a ve školce. Je to velká podpora, moc děkujeme," řekla vrchní sestra covidového oddělení Lucie Weintragerová.

Do tvorby dárečků pro zdravotníky v první linii se zapojily stovky předškoláků z Trutnovska. Třeba v Havlovicích vyrábělo dvacet malých umělců. „Reakce dětí jsou přirozené, často neočekávané. Sedli jsme si do kroužku, kolem sebe dali vyrobené dárečky pro zdravotníky a povídali si o aktuální situaci. Některé děti se s touto nemocí setkaly v rodině, samy v sobě to prožívají. Mě to úplně dostalo, čím jsem starší, tím víc tyto věci prožívám,“ přiznala Yvona Friebelová, ředitelka havlovické Mateřské školy Hastrmánek.

„U nás se do akce zapojilo asi třicet dětí, tvořily s nadšením a radostí. Přišly s tím, že chtějí něco vyrobit i pro policii nebo vojáky, protože taky pomáhají. S dětmi o aktuální situaci mluvíme, mají přehled, doma sledují zprávy nebo mají informace od rodičů. Vědí třeba, že koronavirus měl i vicepremiér Jan Hamáček. Na procházce se zasmály příjmení tohoto politika, přišlo jim humorné,“ prozradila s úsměvem Jana Nagyová, ředitelka Mateřské školy v Žacléři.

čtěte také: Je to roztomilé a krásné, oceňuje sestra dárky od dětí


Do akce se aktivně zapojily také školky v Trutnově, Úpici, Suchovršicích, Rtyni v Podkrkonoší, Batňovicích, Dolní Olešnici či Chvalči. „Jsem nadšený z atmosféry, kterou vytvořily učitelky s dětmi z mateřských škol. Na výrobcích je znát, že byly vytvářeny s láskou a velkým obdivem. Každý je originál a věřím, že v prostorách trutnovské nemocnice potěší nejen zdravotníky, ale také pacienty,“ uvedl ředitel pořádající akční skupiny Jan Balcar.

"Dárečků si velmi vážíme," děkoval opakovaně ředitel nemocnice Miroslav Procházka. Tlak na zdravotníky je podle něj v posledních dnech velký. Podpora je pro ně proto velmi příjemná a vítaná. "Uvědomí si, že v tom boji nejsou úplně sami. Až se situace uklidní, rádi bychom do školek zapojených do projektu zajeli, poděkovali osobně a věříme, že bude také prostor si o všem popovídat,“ prohlásil.

Akce probíhala pod názvem Covidu to osladíme! A když se mě něco osladit, tak u toho nesmí chybět cukrárna. Konkrétně trutnovská Promenáda, která více než sedmdesátičlennému personálu covidového oddělení věnovala společně s Místní akční skupinou malou pozornost - pro každého z nich poukaz v hodnotě sto dvaceti korun na doplnění ubývající energie, nebo chcete-li na nákup dobrot. "Protože nejlepší sport, je káva a dort," připomněla s úsměvem majitelka cukrárny Zuzana Bílková.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Video: Pavel Cajthaml