Neděle

16. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Jak by vypadala revoluce, kdyby v listopadu 89 řádil covid?

17. 11. 2020

page.Name
Jedenatřicet let po Sametové revoluci 1989 se oslavy a připomínky listopadových událostí smrskly na minimum. Kvůli epidemii se v regionu nekonají žádné oficiální vzpomínkové akce. Jaké by to bylo, kdyby covid řádil v době, kdy komunismus padl? Zeptali jsme se některých z vás.

Anketa:
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak by vypadala Sametová revoluce, kdyby v té době řádil covid? Došlo by k ní vůbec?


Helena Hardikerová:

Ty jo, tak to je fakt zajímavá otázka. Já si myslím, že tehdy jsme byli na změnu tak nabuzení, že by k Sametové revoluci došlo i při Covidu.

Roman Hásek:
Myslím, že by Sametová revoluce neproběhla. Úřady by v té době pravděpodobně omezovaly všechny hromadné akce. Ale bylo by otázkou času, kdy se revoluce odehraje, protože ty socialistické systémy se hromadně hroutily napříč východní Evropou.

Josef Lábus:
Já si myslím, že by to proběhlo i tak, protože by se o tom covidu mezi lidmi v podstatě nevědělo. Stejně, jako se skoro nevědělo o Černobylu a dokonce ani o Semtínu atd. Internet ještě nebyl, ani na jednom ze dvou televizních programů, které tehdy u nás existovaly, by se o tom nemluvilo a stejně tak ani na jedné ze tří rozhlasových stanic, jak se tomu tehdy říkalo. Nepsalo by se o tom samozřejmě ani v tehdejším tisku, protože komunisté by na to raději nechali obyvatelstvo vymřít, než aby mu o tom něco řekli. Stejně jako například v Černobylu.

Jaroslava Čapková:
Hodně těžká otázka. Nepochybuji o tom, že tehdejší vrchnost by detaily situace všemožně tajila, takže o tom, jak by vše probíhalo, můžeme jen spekulovat. A můžeme být hlavně rádi, že tenkrát ta situace nenastala, protože obětí by bylo vzhledem k tehdejšímu stavu zdravotnictví mnohem víc.

Tomáš Katschner:
Listopad 89 v časech koronaviru? Zřejmě by v hlavních televizních zprávách hřímal Alexandr Hemala, že zlí imperialisté mají problém s covidem, zatímco u nás je vše v pořádku a nic se neděje. Jako bych ho slyšel: "Na Wall Street umírají lidé a u nás si žijeme v nádherném bezplatném zdravotnictví, bez jediného škraloupu a problému, a nemáme se čeho bát." Podobné to bylo, když bouchla v Sovětském svazu jaderná elektrárna Černobyl. Tehdy o tom v našich zprávách nebylo ani slovo, kdyby nebylo Svobodné Evropy, tak jsme se o tom nedozvěděli. Komunisté by covid asi tutlali, takže by to byla obrovsky absurdní situace. Režim by ale stejně padl, jako ve všech okolních zemích. I kdyby nebyla demonstrace na Národní třídě, tak by se určitě našlo něco jiného, co by revoluci spustilo.

Radek Langhammer:
Nemám v oblibě "kdyby, co by", ale pro jednou a s nadhledem... Kdyby k něčemu takovýmu tenkrát došlo, revoltu by to nezastavilo. Nemělo by totiž onu zásadní možnost, jak do vývoje vzniklý situace zasáhnout a zničit ji tím, že způsobí paniku a navrátí nespokojený dav lidí opět do náruče strachu. Vzhledem k tomu, že nás tehdy komouši drželi v naprosté a všeobklopující izolaci od ostatního, sebemíň svobodného světa, drželi by zprávy o tomto možném ohrožení pod pokličkou, obzvlášť v případě, když by TO na nás porichtovali Maovi soudruzi v Číně. Nic by nám zkrátka neřekli. Nevěděli bychom o tomto nebezpečí ani ťuk! Tudíž tím pádem nemohli ani tušit, co nás čeká ve chvíli, kdy nám TO vítr donese.

Kráčeli bychom neohroženě dál k toužené svobodě a při probíhajících shromážděních na náměstích, se pak nekontrolovaně promořovali a promořovali. Následně bychom na několik dní odpadli s nemocí do peřin, v domnění, že jsme asi venku prochladli a nastydli. Čaj, aspyrin, vypotit a zpátky na "značky". Ale ty starý bolševický struktury, který tady mezi námi už dávno neměly co pohledávat, natož nám vládnout, by po nakažení, jeden po druhým, záhadně mizely do míst, odkud již není návratu. Společnost by se tak částečně pročistila a její následný kroky na cestě k znovunabytý svobodě a demokracii, kterou by za nás takto nepředpokládaně zametla virová pandemie, by nebyly tak těžkopádný a nejistý, jak se jim bohužel děje až doposud. Všechno zlý, pro něco dobrý. Tak bych to viděl, a že sem to tady myšlenkou a slovem "přepísk"? Hmm, možná, ale i kdyby, no tak co?

 čtěte také:  Lidé si připomněli listopadové výročí na Hrádečku


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv