Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Klidný návrat žáků do škol. Drobná omezení jsou, zásadní problémy ne

30. 11. 2020

Klidný návrat žáků do škol. Drobná  omezení jsou, zásadní problémy ne 0 snímků
Avizovaný návrat většiny žáků do lavic dnes proběhl v klidu a bez vážnějších problémů. Hlavním úkolem pro většinu škol nyní bude dohnat s dětmi manko z distanční výuky, shodují se ředitelé trutnovských základních škol.

Kvůli protiepidemickým opatřením byli školáci od poloviny října doma, učili se tzv. distančně (na dálku). Nedávno se do škol vrátili prvňáci, druháci a žáci speciálních škol. Dnes se školy otevřely také deváťákům a zbytku prvního stupně. Šesťáci, sedmáci a osmáci se střídavě učí prezenčně a distančně. Právě skloubit tyto způsoby výuky dělá školám zřejmě největší problémy. "Do Vánoc jsou tři týdny, takže polovina žáků se bude doma učit dva týdny a ve škole bude jeden. A druhá to bude mít obráceně. Pokud nějaký učitel onemocní, bude navíc problém se suplováním distanční výuky," upozorňuje Zdeněk Géc, ředitel Základní školy Mládežnická na Zelené louce.

Aktuální vládní opatření totiž dostala některé školy na maximum v personální oblasti. Musí se postarat, aby nedocházelo ke slučování nebo prolínání tříd, které je ale jinak běžné například při výuce jazyků, pracovní výchově nebo informatice. "Tím pádem máme proti normálu mnohem více skupin dětí, a pro ně potřebujeme více učitelů či asistentů. Takže už pro případ nemoci nebo nařízených karantén nemáme žádné volné učitele ani asistenty," říká Petr Horčička, ředitel Základní školy Komenského.

Klíčové nyní bude, jak rychle se dětem povede dohnat učivo z "covidové" doby. Ne všichni žáci se totiž vrátí do lavic se stejnými vědomostmi. "Dobří žáci pracují dobře ve škole i doma, slabší naopak i doma mohou zaostávat. Musíme prostě počítat s tím, že některé děti se na to vykašlaly. Chvíli asi bude přechodní období, než se rozdíly srovnají," naznačuje Zdeněk Švarc, ředitel Základní školy Náchodská v Poříčí.

Návrat ke klasické výuce ve školních lavicích má žákům pomoci s motivací k učení. "Člověk je od přírody líný, děti nejsou jiné. Pokud nemusely, tak se prostě občas doma na to učení vyflákly. Ne všichni rodiče na ně měli dost času. Škola přece jen žáky nutí, aby něco dělali a předvedli nějaký výkon," tvrdí Jiří Paták, ředitel Základní školy kpt. Jaroše v Gorkého ulici.

Opatření proti šíření koronaviru změnila dočasně i mnohé zvyky ve školách. Aktuálně jsou na chodbách i ve třídách povinné roušky. "To bývá velmi častá výtka, dětem se v nich špatně dýchá," potvrzuje Paták. Předměty jako například tělesná výchova z rozvrhů sice vyškrtnuté nejsou, ale klasická cvičení se provádět nesmějí. "Děti můžou chodit na vycházky nebo probírat teorii sportů," naznačuje Zdeněk Géc z Mládežnické.

Nejen výuka a známkování děti se v předchozích dnech odehrávalo online. Některé školy uskutečnily na internetu i třídní schůzky. "Rodiče jsme při nich informovali o prospěchu jejich dětí, a požádali je o spolupráci při online výuce," dodává Zdeněk Švarc z Poříčí.

Obtížnější v nejbližších dnech bude provoz jídelen a školních družin. Ani tam se nesmějí mezi potkávat žáci z rozdílných tříd. "Je to trochu náročnější, ale ne zas tak, že by se to nedalo zvládnout," přiznává Švarc.

Ředitelé trutnovských základních škol se shodují v jednom. Všichni si přejí, aby nedošlo ke zhoršení situace a nepříjemným změnám. "Jsme rádi, že jsou děti ve škole. To se nedá ničím jiným nahradit," dodává Petr Horčička ze Základní školy Komenského.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Zdeněk Heteš