Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Lhůta pro odložení splátek skončila. Řešte případné potíže včas, apelují banky

10. 11. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Během první vlny koronavirové pandemie se lidé na možnost odkladu splátek slétli jako hejno much. Jak jistě víte, v podstatě neměli na výběr. Bezpečnostní opatření ovlivnila životy každého z nás a nejvíce těch pracujících v pohostinství a majitelů menších podniků, které byly nucené své dveře zavřít všem zákazníkům.

Doma však nemuseli nutně zůstat jen ti, kteří ze zaměstnání dostali povinné prázdniny, ale i rodiče malých dětí, které nemohly docházet do školy. V důsledku této situace obdržely banky a nebankovní společnosti statisíce žádostí o odklad splátek.

Nicméně možnost odeslat žádost v rámci plošného odložení skončila posledního září a odklady jako takové hned následující měsíc. Kdo tedy úvěrového moratoria využil, musí se od listopadu opět vrátit ke klasickému odesílání splátek svému věřiteli. Problém ale spočívá v tom, že spousta z nás je na tom stejně jako na jaře. Co s tím?

Plošná opatření se nekonají

I když se zdá, že jsme na tom stejně jako před půl rokem, není to tak úplně pravda. I když děti nechodí do školy a nemůžeme navštěvovat restaurace, bary a různé zábavní zařízení, tak jak jsme zvyklí, existuje spousta podniků, které byly na jaře zavřené, avšak nyní mohou poměrně normálně fungovat

Právě to je hlavním důvodem, proč se  banky ani nebankovní úvěrové společnosti k umožnění plošného odkladu splátek zatím nepřiklánějí. Stejný přístup zaujímá i vláda, spoléhá však na to, že poskytovatelé dodrží své sliby a poskytnou klientům v případě potřeby individuální řešení. Jak ukazují údaje českých bank, návrat k běžnému splátkovému kalendáři by mohl způsobit potíže 10 - 15 % klientů, což rozhodně není málo.

Nenechávejte řešení potíží na poslední chvíli

I když jsou banky otevřené případné pomoci svým klientům, mají jednu podmínku, a sice takovou, že finanční potíže musí začít řešit včas. Pokud tedy už nyní víte, že své splátky nezvládnete odeslat včas, okamžitě banku kontaktujte. Pro takové případy má předpřipravené plány v podobě snížení splátek prodloužením splatnosti úvěru nebo odložení splátek jistiny, nebo vám přichystá individuální řešení na míru.

Půjčkám se nevyhýbejte, ale jen pokud máte jistoty

I když je situace pro mnoho lidí tíživá, nemusí to znamenat, že to bude váš případ. Navzdory bezpečnostním opatřením se život každého z nás pohybuje dále kupředu a spolu s tím souvisejí jak pozitivní, tak i negativní zkušenosti. I v této době se vám může snadno stát, že vám lednice, pračka nebo auto vypoví službu. 

Jestliže nemáte dostatek vlastních úspor pro takové případy, je docela jisté, že si budete potřebovat najít vhodnou půjčku. Jak se sami můžete přesvědčit, existují zajímavé varianty i pro ty, kteří mají nějaký ten škraloup v registrech dlužníků, takže se rozhodně nemusíte bát, že byste tuto nepříjemnou situaci nedokázali nevyřešit.

Než však uděláte první krok a odešlete žádost o půjčku bez registru, nejprve budete potřebovat zjistit, jaké jsou vaše aktuální finanční možnosti - kolik si můžete dovolit každý měsíc splácet, jak velkou částku budete potřebovat a jak budete řešit situaci, když vám výplata jeden měsíc nevystačí. 

Pak se můžete přesunout k samotnému výběru vhodného úvěru, který by také neměl probíhat bez předchozí přípravy. Zjistěte si co nejvíce informací o tom, jaké půjčky se na trhu nacházejí a jaké jsou s nimi spojené podmínky, abyste je mohli vzájemně porovnat a následně tak učinit informované rozhodnutí. 

Také pamatujte na to, že půjčky jsou velký závazek a měly by sloužit pouze pro nutné případy, nikoliv k nákupu věcí, které nepotřebujete, a už vůbec ne ke splácení jiných půjček. Tímto způsobem by se vám pouze nastříádaly úroky, což by udělalo splácení pouze obtížnější. Nakonec by vám vaše dluhy mohly přerůst přes hlavu a situace by byla mnohonásobně horší než ta, se kterou se potýká spousta českých občanů postižených koronavirovou krizí.