Pondělí

27. května 2024

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Lidé si připomněli výročí 17. listopadu u Havlovy chalupy na Hrádečku

17. 11. 2020

Lidé si připomněli výročí 17. listopadu u Havlovy chalupy na Hrádečku 0 snímků
Komornější formu měla proti loňsku letošní připomínka událostí spojených se 17. listopadem. Kvůli epidemii se nekonaly oficiální vzpomínkové akce. Největší místní pocta studentům, kteří se v roce 1989 vzepřeli totalitnímu režimu a spustili Sametovou revoluci, se odehrála u chalupy Václava Havla na Hrádečku.

Od rána na místo přijížděly desítky lidí. Před chalupou našeho prvního polistopadového prezidenta zapalovali svíčky, pokládali květiny nebo drobné dárečky s někdejšími revolučními symboly - například trikolórou. Někteří se chvíli zdrželi, prohodili pár slov s ostatními, jiní se vydali na vycházku okolo Havlovy usedlosti a vedlejší chalupy režiséra Andreje Kroba.

Nebylo ale možné pokládat svíčky u miniaturní kapličky, která vznikla počátkem října u silnice před Havlovou chalupou. Z kamenné stavbičky s cihlovým základem a soškou Panny Marie zbyla jen hromada suti. Vedle už jsou ale patrné betonové základy nového kamenného památníku ve tvaru srdce, Havlova symbolu.

V Trutnově dnes lidé zapalovali svíčky na kašně uprostřed Krakonošova náměstí. Velké shromáždění se ale kvůli aktuálním epidemickým opatřením nekonalo. Dorazili jen ti nejvěrnější. "Přišlo pár lidí, pokecali jsme a bylo fajn," napsala na Facebook jedna z pravidelných účastnic tradičních setkání Lucie Buková.

Sám Václav Havel byl s Trutnovem a Hrádečkem bytostně spjat. Dokonce Hrádeček označoval za svůj existenciální domov. Často na něm pobýval, a to nejen v době, kdy pracoval v trutnovském pivovaru. "Byla tady sepsána petice Několik vět. Tady se rodila Charta 77, tady bylo místo, kde se rodila a organizovala solidarita s pronásledovanými hudebníky v letech sedmdesátých a osmdesátých," prohlásil o chalupě v listopadu 2010, když v Uffu přebíral čestné občanství a Kulturní cenu města Trutnova.

Hrádeček se stal rovněž místem Havlových setkání s polskými disidenty a po revoluci místem oficiálních setkání s významnými politiky z celého světa. Například v roce 1999 na Havlovu chalupu přijel tehdejší generální tajemník OSN Kofi Annan. Právě na Hrádečku 18. prosince 2011 Václav Havel zemřel.

čtěte také: 


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz