Středa

7. června 2023

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Lidé si připomněli výročí 17. listopadu u Havlovy chalupy na Hrádečku

17. 11. 2020

Lidé si připomněli výročí 17. listopadu u Havlovy chalupy na Hrádečku 21 snímků
Komornější formu měla proti loňsku letošní připomínka událostí spojených se 17. listopadem. Kvůli epidemii se nekonaly oficiální vzpomínkové akce. Největší místní pocta studentům, kteří se v roce 1989 vzepřeli totalitnímu režimu a spustili Sametovou revoluci, se odehrála u chalupy Václava Havla na Hrádečku.

Od rána na místo přijížděly desítky lidí. Před chalupou našeho prvního polistopadového prezidenta zapalovali svíčky, pokládali květiny nebo drobné dárečky s někdejšími revolučními symboly - například trikolórou. Někteří se chvíli zdrželi, prohodili pár slov s ostatními, jiní se vydali na vycházku okolo Havlovy usedlosti a vedlejší chalupy režiséra Andreje Kroba.

Nebylo ale možné pokládat svíčky u miniaturní kapličky, která vznikla počátkem října u silnice před Havlovou chalupou. Z kamenné stavbičky s cihlovým základem a soškou Panny Marie zbyla jen hromada suti. Vedle už jsou ale patrné betonové základy nového kamenného památníku ve tvaru srdce, Havlova symbolu.

V Trutnově dnes lidé zapalovali svíčky na kašně uprostřed Krakonošova náměstí. Velké shromáždění se ale kvůli aktuálním epidemickým opatřením nekonalo. Dorazili jen ti nejvěrnější. "Přišlo pár lidí, pokecali jsme a bylo fajn," napsala na Facebook jedna z pravidelných účastnic tradičních setkání Lucie Buková.

Sám Václav Havel byl s Trutnovem a Hrádečkem bytostně spjat. Dokonce Hrádeček označoval za svůj existenciální domov. Často na něm pobýval, a to nejen v době, kdy pracoval v trutnovském pivovaru. "Byla tady sepsána petice Několik vět. Tady se rodila Charta 77, tady bylo místo, kde se rodila a organizovala solidarita s pronásledovanými hudebníky v letech sedmdesátých a osmdesátých," prohlásil o chalupě v listopadu 2010, když v Uffu přebíral čestné občanství a Kulturní cenu města Trutnova.

Hrádeček se stal rovněž místem Havlových setkání s polskými disidenty a po revoluci místem oficiálních setkání s významnými politiky z celého světa. Například v roce 1999 na Havlovu chalupu přijel tehdejší generální tajemník OSN Kofi Annan. Právě na Hrádečku 18. prosince 2011 Václav Havel zemřel.

čtěte také: 


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz