Neděle

16. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Maturanti se vrátí do škol ve středu 25. listopadu, další děti 30. listopadu

19. 11. 2020

page.Name
Nejstarší středoškoláci ve středu 25. listopadu, žáci základních škol v pondělí 30. listopadu. Tak by měl vypadat návrat dětí do lavic a k tradiční prezenční výuce. Při dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to oznámil ministr školství Robert Plaga.

Školy jsou kvůli opatřením proti šíření nákazy zavřené od 14. října. K prvňákům a druhákům na základních školách, a žákům speciálních škol, kteří se vrátili do tříd jako první a prezenčně se učí od včerejška (18. listopadu), se od příštího týdne připojí studenti závěrečných ročníků středních a vysokých škol.

„Od středy 25. listopadu se vrátí prezenční výuka závěrečných ročníků a čtvrtých ročníků šestiletých oborů vzdělávání v konzervatoři na středních školách. Stejně tak, a odpovídá to prioritám, které jsme jako ministerstvo představili před několika týdny, se vrátí zpět prezenční praktické vyučování a praktická příprava ve skupinách do dvaceti žáků, respektive studentů,“ upřesnil Plaga.

Žáci zbývajících ročníků základních škol se vrátí do lavic v pondělí 30. listopadu. Zatímco první stupeň a deváté třídy už se bude učit pouze prezenčně, ve zbývajících ročnících na druhém stupni bude výuka probíhat turnusově, tzn. že třídy se budou střídat.

Nadále ale musí školáci nosit roušky po celou dobu vyučování. Nutné je i pravidelné větrání a dodržování hygienických standardů. "Nošení roušek není svévole ministerstva školství, i v Německu a dalších zemích je to běžná věc. Je omezující, ale je nezbytné," zdůraznil ministr školství.

Rozvolnění proticovidových opatření od středy 25. listopadu se týká i základních uměleckých škol a jazykových škol. Mohou pořádat prezenční výuku "jeden na jednoho". Jinak je povolena pouze distanční výuka s možností individuálních konzultací.

Plánovaný návrat dalších dětí do škol má jednu podmínku: vláda musí schválit přesun České republiky z pátého do mírnějšího čtvrtého protiepidemického stupně rizika. Zmírnění opatření proti covidu-19 navrhne vládě ministr zdravotnictví Jan Blatný zítra.

(pac, tv-tz)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek