Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Nová okna „Zušky“ ve Školní ulici budou v historickém vzhledu

9. 11. 2020

page.Name
V letošním roce realizuje trutnovská radnice na budově základní umělecké školy hned dvě investiční akce. Z loňska pokračuje sanace vlhkosti a v říjnu byla zahájena výměna oken.

Základní umělecká škola Trutnov působí ve třech budovách. Jedna se nachází na Krakonošově náměstí a dvě v nedaleké Školní ulici. Budova čp. 13 ve Školní ulici v letošním roce prochází částečnou rekonstrukcí. Z loňského roku zde pokračuje sanace vlhkosti suterénu, která zahrnuje venkovní izolace proti vodě a drenáže základů v Horské ulici. Součástí této akce je také oprava omítek uličních fasád.

„Oprava ZUŠ již byla nevyhnutelná. Budovu do výšky dvou metrů poškodila vlhkost a její stav by se do budoucna jen a jen zhoršoval. Povedlo se nám tuto opravu načasovat souběžně s rekonstrukcí pěší zóny, tudíž výkopové práce mohly probíhat současně a vzájemně si nepřekážely,“ vysvětlil starosta Trutnova Ivan Adamec.

Sanaci vlhkosti provádí firma Luboš Serbousek z Trutnova, která zvítězila ve výběrovém řízení. Město tato akce vyjde zhruba na 2,2 milionů korun.

V říjnu na budově ZUŠ zahájila práci také pražská společnost EMV, která zde provádí výměnu oken.

„Současná nevzhledná okna pocházející z roku 1967 jsou již dožilá. Nahradíme je špaletovými okny vyrobenými v historickém vzhledu, aby lépe korespondovala s budovou z 19. století,“ uvedl trutnovský starosta.

V první etapě se vymění okna v uličních fasádách a v příštím roce dojde k druhé etapě, kdy se výměny dočkají okna ve dvorní části školy. „Na tuto akci jsme získali dotaci od Ministerstva kultury ČR, tudíž 1,5 milionu korun z celkových nákladů ve výši 7,7 milionů korun pokryje dotace,“ uzavřel Ivan Adamec.

(bog, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek