Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Prvňáci a druháci se vrátí do škol ve středu 18. listopadu

11. 11. 2020

page.Name
Žáci 1. a 2. tříd základních škol se do lavic vrátí ve středu 18. listopadu. Celé vyučování budou v rouškách. Výuka začne také všem žákům speciálních škol a přípravnách tříd základních škol. Ostatním žákům pokračuje povinné vzdělávání distančním způsobem. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Po návratu nejmladších žáků do škol volali odborníci i zástupci škol. Výuka nyní ale nebude probíhat ve zmenšených skupinách, jako tomu bylo na jaře po znovuotevření škol. Děti z různých tříd by se ale neměly potkávat.

Z výuky zatím bude vyloučena hudební výchova a tělocvik. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že ve školách se bude intenzivně větrat, a to i v průběhu jednotlivých vyučovacích hodin. "Ukazuje se z německých a dalších studií, že je klíčové pro eliminaci rizika větrání, výměna vzduchu, to znamená že bude větší tlak a apel na větrání a to i během výuky, respektive v polovině hodiny," prohlásil ministr školství Robert Plaga.

V provozu budou i školní jídelny. Žáci, kteří budou již chodit do školy, se mohou i stravovat ve školních jídelnách.


Aspoň částečné otevření škol pedagogové vítají, i když neznají přesné podmínky, za kterých budou moci znovu učit.
"Nejmenší děti učitelku potřebují, od začátku bylo všem jasné, že u nich výuka z domova nemůže fungovat. Takže jsme rádi, že se vrátí do škol, i když to pro nás znamená další organizování, vysvětlování a přesvědčování. Navíc stále nevíme, jak to bude s ostatními dětmi," prohlásil Petr Horčička, ředitel největší trutnovské Základní školy Komenského.

Při organizaci výuky se musí škola i nadále postarat o děti zdravotníků, záchranářů a policistů. "Je to určitě lepší, než co je dnes, ale do ideálu to má daleko. Přesto se všichni snažíme co nejvíc udržet kvalitu výuky," řekl Horčička.

Většina českých škol je zavřená od 14. října, výuka probíhá na dálku. Speciální školy jsou zavřené od 2. listopadu, kdy se původně měli školáci prvního stupně základních škol vracet do lavic. Kvůli pokračující epidemii byl ale jejich návrat odložen. Cílem vládních opatření ve školství je snaha zabránit dalšímu šíření nákazy covid-19.

Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek