Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V obchodech bude od středy platit omezení počtu lidí

16. 11. 2020

page.Name
Epidemiologická situace se sice zlepšuje, přesto vláda rozhodla o omezení počtu nakupujících v obchodech. Od středy pro sebe musí mít jeden nakupující prostor 15 metrů čtverečních. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Zástupci obchodníků nařízení kritizují.

Počet pozitivních klesá, ve školství se rozvolňuje, ale v obchodech se naopak přitvrdí. Omezí se počet nakupujících. Nové nařízení je součástí protipandemického systému PES, upozornil ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Bude upravena plocha, kterou musí mít kolem sebe v obchodech každý zákazník. Čísla se týkají zákazníků, nikoli zaměstnanců,” prohlásil.

Obchodníci ale nařízení kritizují. Obávají se, že se něj nestihnou připravit. Navíc se domnívají, že opatření bude mít opačný efekt, než očekává vláda, a riziko nákazy se naopak zvýší. Vzroste mobilita lidí, hrozí panické nákupy, uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Od středy se mění také maximální provozní doba obchodů. Nově se prodlouží o hodinu do 21:00. Bude tak sjednocena se začátkem zákazu vycházení.

Podle dostupných statistik se pandemická situace v Česku zlepšuje. Také v hradeckém kraji přibylo za poslední den 103 potvrzených případů covidu-19, tedy výrazně méně než za stejné období před týdnem. Tehdy činil nárůst 315 nákaz. Více čtěte ZDE.

(pac, tz-mzrc)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Pavel Cajthaml