Sobota

13. dubna 2024

Nyní

16°

Zítra

15°

Svátek má

VAK Trutnov od ledna zdraží vodné a stočné

24. 11. 2020

page.Name
Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné v průměru o pět procent na 83,31 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody.

Hlavním důvodem zvýšení ceny je růst cen vstupů a potřeba zdrojů na letos zahájenou rekonstrukci vodojemu v trutnovské čtvrti Horní Staré Město za přibližně 40 milionů korun. ČTK to řekl ředitel vodáren Josef Moravec.

Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost na Trutnovsku za vodu zhruba 8210 korun, tedy asi o 390 korun více než letos. Vodou VAK zásobuje přes 36 000 obyvatel regionu. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 90 Kč/m3. Cena trutnovských vodáren je trvale po republikovou průměrnou cenou.

Loni VAK Trutnov vytvořil zisk 10,4 milionu korun, v roce 2018 byl zisk 10,7 milionu. Firma dividendy nevyplácí a zisky po příslušných odvodech do podnikových fondů používá na investice do vodárenské infrastruktury.

Nejdůležitější aktuální investicí byla letos dokončená stavba takzvané kalové koncovky v čistírně odpadních vod v Trutnově - Bohuslavicích. Investicí za 60 milionů korun VAK reagoval na stále přísnější normy pro likvidaci čistírenských kalů. Nová technologie vyhnilý a odvodněný kal usuší a následně kal projde pyrolýzou, tedy tepelným rozpadem.

Hlavními akcionáři vodáren jsou obce v čele s Trutnovem, který drží podíl přes 49 procent. Dalšími významnými akcionáři z řad obcí jsou Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.

ČTK
Foto: Michal Kriegler