Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Vánoční strom na náměstí bude, ale slavnostní rozsvícení ne

10. 11. 2020

page.Name
Bude to začátek adventu, jaký Trutnov ještě neměl. Nazdobený vánoční strom na Krakonošově náměstí se v neděli 29. listopadu rozsvítí, ale nebudou pod ním lidé ani stánky. Vše proběhne v tichosti, kvůli riziku šíření koronaviru. Tradiční úvodní slovo k adventu zazní v předtočeném videopříspěvku, potvrdil trutnovský starosta Ivan Adamec.

"Jsme realističtí. Víme, že tady je do konce roku problém, a že lepší to nebude," uvedl. Začátek adventu se slavnostním rozsvícením a několik stánky patří mezi nejnavštěvovanější akce ve městě. Chodí na něj dokonce víc lidí, než na Silvestrovský ohňostroj.

Smrk pichlavý přivezou Technické služby do historického centra Trutnova ve čtvrtek 19. listopadu. V porovnání s loňským vánočním stromem bude ale menší a útlejší, kvůli přístupové cestě. "Nemůžeme na Krakonošovo náměstí po rozkopané pěší zóně, ale jinými menšími uličkami," upozornil Lumír Labík, ředitel Technických služeb. Strom má zdobit 70 zlatých koulí o průměru 20 centimetrů, řetězy s efekty či animované hvězdy, které jsou během dne bílé a v noci svítí.

Kromě slavnostního rozsvěcení stromu se letos neuskuteční adventní a vánoční trhy, a nebude ani oblíbené silvestrovské rozloučení s končícím rokem. "Ohňostroj si necháme k nějaké jiné příležitosti. Podobné akce mám hrozně rád, jejich atmosféra má něco do sebe, ale jsme bohužel v době, kdy je lepší tohle všechno nyní oželet," řekl Adamec.

Vánoce v Trutnově tak letos budou mít komorní podobu. "Do konce roku nemá cena něco plánovat, bohužel, to je realita. Vzkázal bych všem, ať to vydrží. Čím víc to nyní vydržíme, tím větší je šance, že po Novém roce to bude výrazně větší," prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Navzdory covidu bude mít město bohatou sváteční výzdobu. Kromě smrku na Krakonošově náměstí budou vánoční stromy i na Slovanském náměstí, Lípovém náměstí a v prostoru před obchodním centrem na Zelené Louce. Navíc budou svítit řetězy na sakurách u Uffa, osvětlené budou kruhové objezdy a nazdobené budou uličky v městské památkové zóně.

Letošní novinkou bude vánoční strom ve Starém Rokytníku. "Reagovali jsme na iniciativu místních občanů, kteří chtěli nazdobit smrk ve střední části obce. Zřídili jsme tam zemní přívod a venkovní zásuvku pro instalaci vánočního osvětlení a nakoupili světelné řetězy z prostředků na rozvoj integrovaných obcí," dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

Letošní údržba, opravy a rozšíření vánoční výzdoby stály Trutnov asi 120 tisíc korun. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek