Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

21°

Svátek má

Víte, jaká potrava je vhodná pro krmení vodního ptactva?

28. 11. 2020

page.Name
U vybraných trutnovských mostů jsou instalovány nové informační cedule, z nichž se lidé dozvědí, jakými potravinami je vhodné krmit vodní ptactvo během zimy.

„Mnoho Trutnováků v rámci zimních procházek chodí krmit k řece ptáky. Na tom samozřejmě není nic špatného. Nešvarem však je, čím je krmí. Proto jsme vytipovali frekventovaná místa, kam lidé chodí ptáky krmit, a umístili zde návody, co všechno je pro příkrm vodního ptactva vhodné a co mu naopak může ublížit,“ vysvětluje trutnovský starosta Ivan Adamec.

Celkem pět cedulí se nachází u mostů podél řeky Úpy, a to v ul. Nad Jezem, v ul. Za Komínem, u mostu vedoucí na Nové Dvory v ul. K Úpě, dále u plaveckého a u zimního stadionu. Výroba a instalace naučných cedulí stála necelých 50 tisíc korun, z nichž 20 tisíc korun bylo uhrazeno díky finanční odměně, kterou město Trutnov obdrželo za 1. místo v krajské soutěži ve sběru vysloužilého drobného elektrozařízení.

Nejčastějšími druhy ptáků nacházející se v zimě v povodí řeky Úpy jsou kachny divoké, rackové, lysky černé či slípky zelenonohé. „Pokud se lidé rozhodnou těmto ptákům v zimě dopřát, mohou přinést například vařené brambory, odřezky zeleniny, kukuřici či hrách. Rozhodně by se ale měli vyvarovat pečivu, zbytkům obědů a večeří či plesnivým potravinám,“ doplňuje Vendula Kasperová, vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Trutnov.

(bog, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Technické služby Trutnov