Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Vyplatilo se nám nasadit roušky dřív, než to nařídila vláda

11. 11. 2020 Komerční sdělení

Vyplatilo se nám nasadit roušky dřív, než to nařídila vláda 0 snímků
Jarní vlna epidemie koronaviru výrazně zasáhla i podniky, které dodávají komponenty pro automobilový průmysl. Propady tržeb u mnohých byly obrovské. Vitesco Technologies ale patří mezi společnosti, kterým se podařilo těžké časy zvládnout. "V dobách, kdy automotive v České republice i Evropě prakticky stál, jsme udrželi výstupy z našeho závodu na zhruba čtyřiceti procentech," říká ředitel trutnovského závodu Lukáš Rosůlek.

Více než dobře začal rok 2020 pro firmu, která dodává výrobky pro značky jako je BMW, Audi, Ford, Hyundai, Renault, PSA, Volkswagen, Daimler či General Motors. V prvních dvou měsících se držela nad výrobním plánem. Denně produkovala vysokotlaká dieselová a benzinová čerpadla, komponenty pro vstřikovací systémy, turbodmychadla, senzory oxidu dusíku, vysokotlaké senzory, aktuátory či recirkulační ventily spalin.

Jenže v březnu začal řádit covid-19, a všeobecný boj s nákazou zasáhl i továrny. Trutnovské Vitesco Technologies ze dne na den přišlo o zhruba pětinu zaměstnanců. "Najednou jsme ztratili 400 našich kolegů, zaměstnanců z Polska, kteří se k nám nemohli dostat přes uzavřené hranice," připomíná Rosůlek.

Pro největší trutnovský průmyslový podnik to byla ale jediná větší ztráta. Možným výpadkům personálu se vyhnul včasným zavedením preventivních opatření. Zaměstnanci nosili roušky mnohem dřív, než přišel covidový čas. "V našem závodě jsme plošné a povinné nošení roušek zavedli ještě dříve, než bylo nařízeno vládou ČR" dodává ředitel.

Pro mnohé zaměstnance Vitesco Technologies nebyly roušky zásadní novinkou. Na mnoha odděleních na ně byli zvyklí i před covidem. "Stejně jako pro lékaře i pro mnohé z nás jsou součástí pracovního oděvu," vysvětluje Rosůlek. Firma si navíc vyráběla vlastní dezinfekci, omezila kontakty mezi kolegy na minimum, aby se případně nákaza nemohla nekontrolovaně šířit a neohrozila chod závodu. "Firma zvládla první vlnu epidemie bravurně. Za to patří díky všem našim zaměstnancům."

Dodnes se dodržují pravidla 3R – tedy nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. Opatření zavedená v březnu jsou ve firmě stále platná. "Nerozvolňovali jsme je ani na léto, opatření jsme zachovali a díky tomu máme dnes situaci velmi dobře pod kontrolou. Nebylo těžké o tom naše zaměstnance přesvědčit, pochopili vážnost situace," chválí Rosůlek.

Samozřejmě, bylo by bláhové si myslet, že se při tak rozsáhlé epidemii covid do firmy vůbec nedostane. Dostal, ale takových případů bylo skutečně minimum. "Pro nás je důležité, že zaměstnanec, který s onemocněním případně přijde a nemusí o tom třeba ani vědět, tak nenakazí nikoho ve svém okolí," upřesňuje.Firma v covidové době s propadem odvolávek nespadla na 20 procent nebo dokonce méně, jako jiné firmy. Část zaměstnanců sice zůstala doma, ale na náhradu jejich mzdy až do konce srpna přispíval stát v rámci projektu Antivirus. "Závod jsme udrželi, výstupy neklesly pod 40 procent. De facto od května naše výroba neustále roste, v září a říjnu jsme se dokonce vrátili na původní plán," přiznává Rosůlek.

Vitesco Technologies i proto potřebuje zhruba dvě stovky nových zaměstnanců. Snaží se je získat přímo na Trutnovsku. Nabízí přitom atraktivní pozice, které jsou vhodné nejen pro absolventy středních odborných škol a učilišť. Aktuálně poptává například technology, kvalitáře, seřizovače i výrobní dělníky. "Potřebujeme jak dělnické profese, tak odborníky na to, abychom byli schopni obsluhovat všechna špičková zařízení a technologie, které tu máme," uvádí personální manažer závodu Milan Kubíček.

V Trutnově firma ročně vyrobí zhruba 20 milionů klíčových komponentů pro automobilový průmysl. Používá přitom nejmodernější výrobní, měřicí a laboratorní technologie. Aktivně spolupracuje rovněž s trutnovskými středními školami a předními českými univerzitami. Podporuje ale i vlastní talenty, snaží se využít potenciálu současných zaměstnanců. I ti, kteří začínají ve firmě v dílenských provozech s manuální prací, mají možnost výrazného kariérního růstu. Úspěšně fungující speciální program kariérního růstu má Vitesco Technologies zavedený už dlouhou dobu.

"Potřebujeme, aby se náš personál dál rozvíjel a vzdělával. Za poslední dobu jsme povýšili každý druhý rok více než 100 zaměstnanců na vyšší pozici," poukazuje Kubíček na kariérní mapu, okolo které zaměstnanci procházejí cestou do provozu. "Všichni vědí, co musí splnit, aby se dostali na vyšší pozici. A že když se snaží a chtějí, tak se na ní opravdu můžou dostat," říká Kubíček.

Pro Vitesco Technologies s více než 2000 zaměstnanci je klíčová firemní kultura. Kromě příjemného pracovního prostředí nabízí zaměstnancům i pestrou nabídku benefitů. Například vlastní autobusovou dopravu či pravidelně pořádané společenské akce.

Poslední rok přinesl ještě další pozitivum. Povedlo se sžít s novým názvem firmy Vitesco Technologies, která byla ale po dlouhá léta známá jako Continental. "Jednoznačně to hodnotíme pozitivně. Zůstali jsme i nadále součástí Continentalu, ale máme vyšší míru vnitřní autonomie. To se ukazovalo posledního půl roku, kdy jsme dokázali opakovaně reagovat výrazně rychleji a pružněji. dodává ředitel trutnovského závodu Lukáš Rosůlek.

Volanovská 518, 541 01 Trutnov
Tel.: 800 800 552
E-mail: personalni.trutnov@continental-corporation.com
www.continental.jobs.cz | www.continental.com/cs-cz