Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Zemřel Karel Hybner, uznávaný pedagog a trutnovský fotokronikář

1. 11. 2020

Zemřel Karel Hybner, uznávaný pedagog a trutnovský fotokronikář 0 snímků
Ve věku 86 let zemřel středoškolský profesor a dlouholetý autor trutnovské fotokroniky Karel Hybner. Učitel matematiky a fotograf byl od roku 2001 čestným občanem Trutnova a v roce 2002 dostal Kulturní cenu města Trutnova.

Informaci o Hybnerově úmrtí redakci Trutnovinek potvrdil Petr Skokan, ředitel trutnovského gymnázia. Právě do jeho historie se Karel Hybner nesmazatelně zapsal. V letech 1968 až 2004 na gymnáziu učil, a v letech 1970 až 1994 byl dokonce zástupcem ředitele.

"Karel Hybner patřil mezi velmi kvalitní a respektované učitele nejen matematiky, ale hlavně deskriptivy, což především byla jeho srdeční záležitost. Jeho smysl pro humor byl velmi originální. Člověk mu musel chvíli přicházet na chuť a zvykat si na jeho drsnější slupku. Když se to ale naučil a pochopil jej, stal se pro něj nezapomenutelným," uvedl Skokan.

Pochvalně o Hybnerovi nedávno hovořil i Petr Just, nejprve jeho žák a později dlouholetý kolega v profesorském sboru. "Učil výborně! Jeho styl výuky, nadhled a vtípky, to pro mě bylo vzorem. Trochu jsem se ho snažil napodobovat," přiznal v rozhovoru ke 100. výročí školy.

Obrovskou stopu v dějinách našeho města zanechal Karel Hybner rovněž jako fotograf. Byl dlouholetým členem nejstaršího Trutnovského fotoklubu, nesoucí název KDÚ (každé druhé úterý - perioda scházení jeho členů). Od roku 1970 do roku 2012 fotil pro městskou kroniku.

"Měl přehled o snad veškerém dění ve městě, které svým charakteristickým způsobem fotograficky dokumentoval. Vytvářel jedinečnou foto kroniku Trutnova. Osobně jsem k němu měl velký respekt," prohlásil Ctibor Košťál, rovněž známý fotograf a držitel Kulturní ceny města Trutnova.


Karel Hybner s kamarádem a kolegou Antonínem Justem.

Hybner vytvořil nezapomenutelnou dvojici s Antonínem Justem, který trutnovskou kroniku psal 58 let. Oba chodili společně na společenské, kulturní či sportovní akce. "S tím nápadem přišel v roce 1970 Toník s předsedou národního výboru Miloslavem Polatou, že bych měl udělat několik fotografií pro kroniku. Tak jsem řekl, že jo. Oni říkali, že tak deset, dvacet. Pak přišel Polata znovu, a řekl, abych si koupil nějaký fotoaparát. To už jsem tušil, že to začíná být nebezpečné. (smích) Ale od té doby jsem tomu doslova propadl," vzpomínal Hybner v rozhovoru pro Trutnovinky v říjnu 2014.

Kolik za 42 let kronikářství pořídil snímků, ale spočítáno neměl. "V posledních letech jsem nalepoval nějakých 2200 fotografií, ale kolik jsem přesně udělal záběrů nebo zmačknutí, to netuším. Ale určitě půl milionů záběrů by to asi bylo. Pár fotoaparátů na to taky zařvalo!" dodal s humorem sobě vlastním.

Karel Hybner je dalším z mnoha držitelů Kulturní ceny města Trutnova, kteří v posledních letech zemřeli. Po smrti už jsou například kronikář Antonín Just († 25. září 2018), fotograf Jiří Jahoda († 14. května 2018), skladatel a učitel Zdeněk Trnka († 20. února 2019), a také historik a pedagog Vladimír Wolf († 23.prosince 2019). Mezi držitele Kulturní ceny patří i prezident Václav Havel, který zemřel 18. prosince 2011 na Hrádečku u Vlčic.

Pavel Cajthaml
pave@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek