Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Bahnité cesty na Šestidomí se promění v moderní park

2. 12. 2020

page.Name
Obyvatelé trutnovské čtvrti Šestidomí se mohou těšit na revitalizovaný lesopark. Radnice se chystá upravit současný nevzhledný park v prostoru mezi bytovými domy a horkovodem. Přibydou lavičky, herní i cvičební prvky. Město na akci získalo dotaci z Ministerstva životního prostředí ČR, a tak zaplatí pouze půl z 2,8 milionu korun.

Lesopark na Šestidomí se dočká kompletní revitalizace. Prostor v současné době slouží jako spojnice sídliště s nákupním centrem a Základní školou V Domcích. Město zde však chystá vybudovat místo k relaxaci a aktivnímu odpočinku. „V lesoparku se dosud prováděla jen základní údržba. Není zde žádné zázemí pro občany, vyšlapané cesty jsou bahnité a kluzké a vzhledem k terénu mohou být nebezpečné. Proto jsme se rozhodli do této části města investovat a proměnit jej v moderní park,“ vysvětluje trutnovský starosta Ivan Adamec.

V rámci revitalizace dojde k ošetření stávající vzrostlé zeleně a k výsadbě stromů a keřů. Momentálně se v lesoparku vyskytuje 103 stromů, z toho některé jsou ve špatném stavu, mají poškozené kmeny nebo proschlé koruny se suchými větvemi. „Nebezpečné a přestárlé stromy vykácíme, upravíme travnatou plochu a zpevníme cesty štěrkem,“ dodává starosta.

Do lesoparku budou také nainstalovány ptačí budky, budka pro netopýry, hmyzí domek a městský mobiliář, jako jsou lavičky a odpadkové koše. „Nově do parku přibydou herní prvky pro děti a fitness prvky pro seniory, tak aby se z něho stalo příjemné místo k aktivnímu odpočinku,“ upřesňuje Ivan Adamec.

Trutnovská radnice na tento projekt získala 85procentní dotaci z Národního programu Životní prostředí. Z celkových nákladů 2,8 milionu korun tak město zaplatí pouze půl milionu.

S revitalizací se začne ještě letos v prosinci, kdy se nejdříve pokácejí poškozené dřeviny. Po terénních úpravách se na přelomu zimy a jara zpevní plochy, vybudují betonové patky pro mobiliář a usadí prvky nového vybavení parku. Nakonec dojde k výsadbě dřevin a zatravnění. Hotovo by mělo být do konce června příštího roku. „V průběhu realizace bude vstup do lesoparku omezen, proto žádáme veřejnost o pochopení a trpělivost,“ uzavírá starosta Adamec.

(bog, tz-mde)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková