Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Daruj dárek dětem, které nebudou na Vánoce doma

11. 12. 2020

page.Name
Ne všechny děti budou trávit vánoční svátky doma. Například ty, které jsou v ubytovacím komplexu pro ohrožené děti v nejstarší české ozdravovně Království v Nemojově. Tam už pár let funguje zázemí pro týrané, zneužívané či zanedbané děti. A právě jim můžete letošní Vánoce udělat o něco veselejší.

S myšlenkou oslovit veřejnost, která by mohla darovat dětem z tohoto dětského domova dárečky, kontaktoval naši redakci personál trutnovské restaurace Nelly Kelly´s.

„Již několik let do ozdravovny jezdíme dělat čerty a Mikuláše a s paní ředitelkou se známe ještě delší dobu. Letos jsem vzal také jako anděla svou přítelkyni Kristýnu a ta mi potom řekla, že bychom mohli dětem udělat radost i na Vánoce,“ prozrazuje Marek Ciler z „Irský“, jak vznikl nápad na vánoční dárky pro děti.

V čem nápad spočívá? Je to jednoduché. „Lidé by prostě koupili nějaký dárek, který uznají za vhodný, zabalili ho a přinesli k nám do restaurace, odkud bychom dárky před Štědrým dnem převezli do domova,“ vysvětluje Ciler dobročinnou akci. Dárky by bylo možné v restauraci zanechávat denně od 15 do 20 hodin, případně telefonní kontakt je 776 113 116.

O to, jaké dárky si děti přejí, jsme se zeptali ředitelky ozdravovny Heleny Rážové. Nejčastěji je to prý drobná elektronika, jako sluchátka nebo malý reproduktor, který hraje. Zájem mají také o kosmetiku. „Samozřejmě menší děti chtějí například autíčko na ovládání, kočárek s panenkou a další takové ty klasické dárky, jako se dostávají všude na Vánoce,“ vypravuje Rážová. „Děti dostanou to, co jsme jim schopni dát, případně s pomocí některých dobrých lidí, kteří přispějí,“ dodává.

Momentálně je v domově šestnáct dětí ve věku od 4 do 16 let, z nichž některé budou mít to štěstí a alespoň na pár dní podívají domů či ke svým příbuzným. Některé děti ovšem zůstanou v ozdravovně s vychovatelkami. „Snažíme se, aby z Vánoc, když už jsou pryč od rodiny, měly hezký pocit a radovaly se z nich zrovna tak jako děti doma,“ povídá Helena Rážová.

A tak po štědrovečerní večeři dojde v Nemojově i na rozbalování dárků. Najdou děti pod stromečkem i dáreček od vás?

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Vladimíra Zilvarová