Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Krok zpátky. Hospody musí od středy zavírat ve 20 hodin

7. 12. 2020

page.Name
Nadšení z pozvolného rozvolňování protiepidemických opatření dnes opadlo. Vláda o dvě hodiny zkrátila provozní dobu restaurací, barů a hospod. Od středy musí zavírat nejpozději v osm večer. Po zavírací době nesmí prodávat ani z výdajových okének. Vrací se také celodenní zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

Opatření jsou vládní reakcí na několik zaznamenaných případů, kdy lidé i po 22. hodině zůstávali u hospod a popíjeli alkohol podávaný z výdajových okének. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného byly dokonce k výdejním okénkům přistavovány vyhřívané stany. Také na trzích se konzumovalo jídlo a alkohol.

Zkrácení provozní doby restaurací a výdejních okének společně se zákazem pití alkoholu a veřejnosti mají zvýšit pravděpodobnost, že nastavená pravidla budou dodržována. "V platnosti budou od středy," řekl ministr.

Česko zatím zůstává ve třetím stupni v rámci protiepidemického systému PES. A to i přesto, že poslední dva dny odpovídá index rizika čtvrtému stupni, ve kterém by měly být plošně zavřené obchody (kromě potravin a lékáren), restaurace i služby. "Od začátku říkáme, že protiepidemický systém je zásadním, nikoliv jediným zdrojem rozhodování pro naše rozhodování. Je to uvedeno už v metodice," prohlásil Blatný.

V nejistotě zatím zůstávají vlekaři. Ministr zdravotnictví sice v pátek naznačil, že by skiareály mohly zahájit sezónu 18. prosince, vláda dnes ale o termínu otevření vůbec nejednal a rozhodnutí odložila na neurčito. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka jsou pravidla pro provoz lyžařských areálů připravená, nyní se konzultují s provozovateli středisek.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler