Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Na Hrádečku se vzpomíná na bývalého prezidenta Václava Havla

18. 12. 2020

Na Hrádečku se vzpomíná na bývalého prezidenta Václava Havla 0 snímků
Celý den si dnes lidé připomínali Václava Havla. Poslední československý a první český prezident zemřel před devíti lety na své chalupě na Hrádečku u Trutnova. A právě na místě, kde se nejprve setkával s disidenty a později coby prezident i s významnými politiky, vzniklo tradiční pietní místo.

Během dne lidé spontánně chodili k chalupě zapalovat svíčky. Někteří přinesli lahve s pivem, jako vzpomínku na někdejší Havlovo působení v trutnovském pivovaru. Další položili mezi svíčky například dřevěného andílka nebo sovu z borové šišky. Fotografie zaplněného hlediště na plotě a festivalový samizdat mezi svíčkami připomínají Havlovo propojení s kdysi proslulým a dnes už zaniklým trutnovským Woodstockem.

Upomínkovým předmětům vévodí velké červené srdce s Havlovou podobiznou uprostřed a nápisem Pravda a láska musí zvítězit nad lží Babiše a nenávistí Zemana. “Přivezli ho lidé až z Jaroměře,“ řekl Vladimír Pechan, Havlův dlouholetý soused a přítel z Hrádečku.

On sám patří mezi ty, kteří každoročně jezdí zapalovat svíčky přímo k chalupě. Bez ohledu na počasí, nebo epidemie. Setkal se přitom už se stovkami lidí, některé pozval k sobě domů a hodiny s nimi o bývalém prezidentovi mluvil.
„Nevím, že by někdo z nich řekl o Havlovi špatné slovo. Dnešní politika se lidem zhnusila a většinou říkají, že Havel, to bylo něco jiného. On měl jednu úžasnou vlastnost, byl uctivý,“ připomněl.

Podobně reagovali i ti, kteří k Hrádečku dorazili během odpoledne. „Havel pro mě znamenal svobodu a naději,“ pronesla jedna z žen, která dorazila k Hrádečku těsně před pátou. Zapálit svíčku přišli místní, ale i lidé z daleka. „Zastavujeme se tady pravidelně. Václav Havel dnes chybí, byl morálním vzorem,“ shodla se mladá rodina z Pardubic.

Uctít památku bývalého prezidenta přišli lidé napříč generacemi. „Prezident Havel pro mě jako pro člověka známé opravdu mnoho. Je pro mě morálním vzorem jako člověk i politik. A myslím si, že byl, je a bude největší osobností českého národa. Proto jsem dnes přišel zapálit svíčku na jeho památku,“ uvedl Filip Theodor Bělík z Trutnova.

Dramatik a disident Václav Havel se na Hrádečku objevoval pravidelně od roku 1967. V polovině sedmdesátých let z ní dojížděl do práce v trutnovském pivovaru. Ani jako prezident (1989 - 2003) na svou chalupu na Hrádečku nezapomněl a často tam pobýval. Díky němu se Trutnovsko v červenci 1999 zapsalo do dějin, když na Hrádeček přijel generální tajemník OSN Kofi Annan, aby s Havlem projednal tehdy ožehavou situaci v Kosovu. 

čtěte také:


V roce 2010 převzal Václav Havel čestné občanství města Trutnova. Právě na Hrádečku 18. prosince 2011 Václav Havel zemřel. Před lety trutnovská radnice přejmenovala Revoluční ulici (podél kina) na Nábřeží Václava Havla. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz