Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

(Ne)bezpečný sex. Tabletky nechrání před nákazou

17. 12. 2020

page.Name
Ať je sex jakkoliv skvělý, vždycky tady bude strašák v podobě sexuálně přenosných nemocí. Ty postihují ženy i muže. Každoročně se jimi celosvětově nakazí asi 500 milionů lidí.

Sexuálně přenosné nemoci, jak už z názvu vyplývá, jsou infekční choroby přenášené v naprosté většině případů nechráněným pohlavním stykem, ať už vaginálním, análním či orálním. „Některé z nich mohou být přenesené i z matky na dítě během těhotenství, porodu a kojení nebo u intravenózních narkomanů při používání infikovaných jehel,“ upozorňuje gynekoložka z trutnovské nemocnice Lucie Erbenová.

Mezi původce sexuálně přenosných chorob patří bakterie (chlamydie, kapavka, syfilis), viry (genitální opar, genitální bradavice, HIV/AIDS, hepatitida B), prvoci (trichomoniáza) i paraziti (svrab, veš muňka). Některá onemocnění se projevují jasnými příznaky - nepravidelné krvácení, výtok z pochvy nebo močové trubice, vřídky, zápach, zarudnutí a otok genitálu, zduření lymfatických uzlin. „Jiné probíhají skrytě a nakažený tuto nemoc může přenášet dál, aniž by o tom věděl. Ta se poté projeví až závažným zánětlivým onemocněním ohrožujícím plodnost nebo napadením dalších tělesných orgánů,“ vysvětluje Erbenová.

V případě jakéhokoliv podezření na toto onemocnění je důležité vyšetření na gynekologii, urologii nebo dermatovenerologii. Časná diagnostika onemocnění výrazně přispívá ke snížení dopadu na zdraví pacienta a také omezení dalšího šíření choroby v populaci. Většina pohlavně přenosných nákaz se dnes léči antibiotiky, eventuelně antivirotiky, ale některá onemocnění jsou stále nevyléčitelná (HIV). Proto je nejlepší ochranou před onemocněním dodržování pravidel bezpečného sexu.

Nejúčinnější ochranou před nákazou je sexuální abstinence. Riziko onemocnění je pak téměř nulové. Nejsnazší a účinnou prevencí přenosu choroby je chráněný pohlavní styk. Správné používání prezervativu, který slouží i jako nehormonální forma antikoncepce, výrazně snižuje riziko nákazy. Prezervativ je zároveň jedinou formou antikoncepce, která dokáže ochránit před přenosem pohlavních chorob. „Žádná jiná forma antikoncepce toto nedokáže,“ zdůrazňuje lékařka. Dále je dobré znát svého partnera, jeho zdraví a sexuální minulost. Každý člověk by měl mít zodpovědný přístup k sexu, omezit počet svých sexuálních partnerů a obezřetně vybírat svého partnera. „Určitě totiž neplatí, že člověk, který vypadá zdravě, je opravdu zdravý,“ varuje.

V ambulanci gynekologa je téma bezpečný sex docela časté. „Ale bohužel pro spoustu pacientů je to stále tabu a stydí se o tom otevřeně mluvit,“ říká Lucie Erbenová. S kolegy se vždy snaží dostatečně poučit o zásadách bezpečného sexu mladou dívku, která přijde do ambulance úplně poprvé. „Je důležité, aby se mladí lidé o zdraví aktivně zajímali a nebáli se zeptat,“ povídá. Toto téma ale
řeší ženy v každém věku. Proto je důležité mít lékaře, jemuž důvěřujete a můžete si s ním v klidu promluvit.

Velice častým dotazem žen bývá, jak přesvědčit partnera k použití prezervativu. „Některým mužům se do toho prostě nechce a mají spoustu výmluv, proč ho nepoužít. Na trhu je přitom mnoho druhů kondomů, jen najít pro sebe ten nejvhodnější. Takže pánové, zapomeňte na výmluvy, jde i o vaše zdraví!“ vyzývá gynekoložka k zodpovědnosti. Ta je na místě, jelikož každoročně se zvyšuje počet nových případů pohlavně přenosných chorob jak u heterosexuálních, tak homosexuálních skupin obyvatel.

Dochází k trvalému nárůstu případů onemocnění syfilidou, naopak je zaznamenán mírný pokles hlášení případů kapavky. Nejčastějším původcem sexuálně přenosných chorob je Chlamydia trachomatis, která je i nejčastější příčinou neplodnosti u žen i mužů. Bakterie způsobuje celou řadu zánětů urogenitálního traktu, ve většině případů však probíhá bezpříznakově. Je třeba vždy léčit všechny sexuální partnery.

„O tomto problému se ale stále málo mluví, osvěta na základních i středních školách dosti pokulhává. Lidé mají pocit, jako by se jich tato problematika vlastně vůbec netýkala,“ mrzí Lucii Erbenovou. Mladí lidé mají většinu informací z internetu, kde je však podle ní kvalita informací nedostačující. Přitom právě mladí patří do nejrizikovější skupiny. „V sexuální výchově se musí doplňovat rodina a škola. Lidé, kteří jsou o této problematice včas a otevřeně poučeni, se chovají zodpovědněji,“ uzavírá lékařka.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek