Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Nemocnice spustila bezplatné testování na koronavirus antigenními testy

16. 12. 2020

page.Name
V trutnovské nemocnici dnes v poledne začalo rychlé testování na koronavirus. Bezplatné antigenní testy se provádějí výtěrem z nosohltanu. Výsledky jsou známé do dvaceti minut. Testování probíhá v odběrovém centru, tedy ve stejném místě, kde se už od jara provádějí PCR testy.

Improvizované odběrové místo funguje stejně pro oba způsoby testování. Pacient najede vlastním autem do stanu a skrz stažené okénko mu proškolení zdravotníci ve speciálních ochranných oblecích odeberou z úst a krku vzorky sliznice. Odběrové místo je na okraji nemocničního areálu. Při odběru je nutné prokázat se kartičkou zdravotní pojišťovny.

Samotný test probíhá velmi rychle. "Odebrané vzorky zpracováváme bezprostředně po odběru, výsledek testu je znám obvykle do dvaceti minut," oznámil ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

O výsledku můžou být testovaní informováni přímo v areálu nemocnice, pokud počkají čtvrt hodiny ve voze na parkovišti vedle odběrového místa. Nebo můžou odjet domů a výsledky se dozví telefonicky.

"Zatím necháváme testované čekat v areálu. Z nařízení ministerstva totiž není zcela zřejmé, jestli jim musíme vydávat písemné potvrzení jako například u testovaných pedagogů. Nařízeno je pouze to, že pokud jsou lidé pozitivní, máme je obratem odebrat PCR testem," upozornil Procházka.

Nejasnosti chce ředitel špitálu vyřešit během čtvrtka po konzultaci s dalšími holdingovými nemocnicemi. Pokud se ukáže, že není nutné vydávat potvrzení všem, celý proces bude jednodušší. V areálu by na výsledky osobně čekali jen ti, kteří potřebují písemné potvrzení. "Ostatní bychom ihned pouštěli domů, výsledek jim poslali eserskou, ti pozitivní by se pak vraceli," upřesnil Procházka.

Vzorek pro antigenní test se odebírá stejně jako pro PCR test výtěrem z nosohltanu. Nevyžaduje ale kultivaci vzorku v laboratoři, výsledek se vyhodnocuje na místě odběru za 15 minut.

„Tento rychlý diagnostický test pro kvalitativní detekci antigenu SARS-CoV-2 je účinný zejména u osob v akutní fázi nákazy. Používáme testy společnosti Abbott, u kterých výrobce udává citlivost 93,3 procent. V průměru tedy test ukáže správný výsledek u osmadvaceti ze třiceti testovaných,“ uvedl Procházka.

Antigenní testování bude v trutnovské nemocnici probíhat dnes a zítra od 12 do 18 hodin, od pátku 18. prosince do středy 23. prosince od 10 do 18 hodin. Objednat se na vyšetření lze pouze přes speciální rezervační portál, a to každou osobu samostatně. Nelze zarezervovat jeden termín pro celou rodinu. „Ve formuláři je nutné pečlivě vyplnit požadované údaje, zejména je třeba dbát na správné vyplnění zdravotní pojišťovny a telefonního čísla. Údaje jsou využity do centrálního registru žádanek,“ upřesnil ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Antigenní testování dnes spustily i další krajské špitály v hradeckém kraji, včetně dvorské nemocnice, a také Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Soukromá vrchlabská nemocnice s testováním začne ve čtvrtek. Celková kapacita v kraji by se tak měla pohybovat kolem 1500 odběrů za den.

Plošné testování by mělo především odhalit lidi, kteří sice nemají příznaky, ale jsou nakažení a virus šíří.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek