Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

O antigenní testování je velký zájem. Volná místa jsou až po Vánocích

21. 12. 2020

page.Name
Stále více lidí se v těchto dnech nechává testovat antigenními testy na nákazu covid-19. Zájem veřejnosti je obrovský. Například odběrové místo v trutnovské nemocnici už má volná místa jen po vánočních svátcích.

Ještě v neděli bylo možné najít v rezervačním systému trutnovské nemocnice poslední volné předvánoční termíny 22. a 23. prosince. Dnes už šlo objednat se nejdřív na neděli 27. prosince. Stejná situace je také v sousedním Dvoře Králové nad Labem. I tamní odběrové místo mělo dnes volné termíny nejdříve na 27. prosince. Nemocnice ve Vrchlabí dokonce až na pondělí 28. prosince.

„Zájem o plošné testování je vysoký. Do konce roku už zbývá opravdu jen posledních pár desítek volných míst. Denní kapacita testování v našem kraji je zhruba 1600 míst,“ potvrdil Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje, pod který spadají trutnovská i dvorská nemocnice.

Bezplatné antigenní testy se provádějí výtěrem z nosohltanu. Testování probíhá v odběrovém centru, tedy ve stejném místě, kde se provádějí PCR testy. Pacient najede vlastním autem do stanu a skrz stažené okénko mu proškolení zdravotníci ve speciálních ochranných oblecích odeberou z úst a krku vzorky sliznice. Výsledky rychlých testů jsou známé do dvaceti minut.

Antigenní testování se v našem kraji provádí rovněž v hradecké fakultní nemocnici, a v krajských nemocnicích v Náchodě, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Pro všechna místa platí speciální rezervační portál, na kterém lze testování objednat, a to každou osobu samostatně. Nelze zarezervovat jeden termín pro celou rodinu.

„Děkuji nemocnicím v našem kraji za to, že dokázaly rychle zareagovat a připravit antigenní testování v krátkém časovém horizontu. Momentálně je velmi náročné zajistit provoz odběrných míst především z personálních důvodů, a proto patří velké poděkování všem zdravotníkům, ale i hasičům, vojákům a dobrovolníkům, kteří v těchto a následujících dnech budou odběry vzorků v nemocnicích zajišťovat,“ řekl hejtman Červíček.

Antigenní testy dosud potvrdily nákazu covid-19 u asi 10 procent všech testovaných.

Vedle testování v nemocnicích se lidé mohou otestovat také před návštěvou v sociálních zařízení. Všech 18 krajských sociálních zařízení v těchto dnech testuje návštěvníky, kteří nepředloží negativní test na covid-19 mladší 48 hodin. „Je potřeba, aby lidé byli vždy se zařízením před návštěvou v kontaktu a objednali se,“ doplnil hejtman.

V sociálních zařízeních v kraji bylo ke konci týdne pozitivních 100 z 3250 klientů a 43 pracovníků z 2465 pracovníků. Aktuálně je nákaza v devíti z 84 sociálních zařízení v regionu.

„Situace v kraji se s ohledem na průměrné počty nově nakažených zhoršuje. Zatímco před 14 dny byl denní průměr 200 až 300 nově nakažených, v minulém týdnu už denně přibylo v průměru až 400 nových případů nákazy. Od pátku do neděle přibylo přes tisíc nově nakažených.

Podle hejtmana se opět pomalu zvyšuje obsazenost nemocničních lůžek. „Hradecká fakultní nemocnice má aktuálně obsazených 100 covidových lůžek, krajské nemocnice hospitalizují celkem 191 pacientů s koronavirem,“ dodal hejtman Martin Červíček.

(pac, tz-dle)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek