Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Po Vánocích zavřou obchody, služby i vleky. Silvestr nebude

23. 12. 2020

page.Name
Od neděle budou v Česku platit nejtvrdší opatření proti covidu. Vláda v rámci boje s pandemií nechá otevřené jen potraviny, lékárny a drogerie. Vše ostatní zůstane až na výjimky zavřené. Na veřejně přístupných místech bude povolený pohyb maximálně ve dvou. Platit bude zákaz nočního vycházení od 21 hodin do 5 ráno. Omezení budou platit až do neděle 10. ledna. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Přes Vánoce budou platit stávající (mírnější) pravidla. Například na Štědrý den dopoledne můžou mít obchody otevřeno. Vláda dala výjimku pro štědrovečerní půlnoční mše, zákaz nočního vycházení pro účastníky posunula do 02:00.

Od neděle 27. prosince ale republika přejde do pátého stupně rizikového skóre PES. Stále totiž rostou čísla potvrzující další šíření nákazy, tedy téměř 11 tisíc nově diagnostikovaných lidí denně a asi čtyři a půl tisíce nakažených v nemocnicích.

„Pokud by nedošlo k žádným změnám ve smyslu omezení mobility a kontaktů, tak bychom konci roku měli 15 tisíc nově diagnostikovaných denně a sedm tisíc, případně víc, v nemocnicích. To určitě dopustit nechceme,“ prohlásil Blatný.

Pátý stupeň PES znamená výrazné omezení života. Například už není možné se shromažďovat v šesti lidech, ale maximálně ve dvou. Platí zákaz nočního vycházení od 21 hodin do 5 ráno.

Do lavic můžou jen prvňáci a druháci základních škol, a žáci speciálních škol. Ostatní se učí distančně. Otevřené jsou mateřské školy. Zavřené jsou naopak restaurace, bary a hospody, přes den ale můžou prodávat z výdejního okénka.

Uzavřené jsou rovněž obchody s výjimkou potravin, léků a drogerie a dalším nezbytným zbožím. Omezení se dotknout i velkých supermarketů. Od neděle nesmí prodávat hračky, elektroniku nebo oblečení. Mohou nabízet jen zboží, které je dostupné v malých obchodech, které zůstávají otevřené. "Velký řetězec nebude moci prodávat to, co nepatří k artiklům, které jsou vyjmenované a nezbytně potřebné," uvedl. Nemělo by tak docházet k diskriminaci malých uzavřených obchodů.

Restrikce platí od půlnoci ze soboty na neděli. „Od 27. prosince bude zastaven provoz lyžařských vleků,“ upozornil ministr zdravotnictví. Stále platí zákaz pro ubytovací služby.

Omezení platí bez výjimek, včetně Silvestra. Ministr Blatný lidi vyzval, aby poslední den roku oslavili pouze v rodinném kruhu. Speciální kontroly ale zatím vláda neplánuje. "Věřím, že policie to zvládne v běžném režimu a také věřím občanům, že chápou závažnost situace," dodal Jan Blatný. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler