Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Porodnici otevřeme. Primáře máme, sháníme ještě další lékaře, říká ředitel Procházka

22. 12. 2020

page.Name
Ženy, které mají rodit v prosinci či lednu, to ještě nestihnou. Kdo má ale přivést dítě na svět v únoru, mohl by už rodit v trutnovské porodnici. Termín jejího znovuotevření se blíží. „Stále očekávám, že reálný termín je začátkem února. Netvrdím, že to bude hned prvního, ale v úvodu února bychom mohli otevřít,“ tvrdí ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka. Porodnice je kvůli chybějícím lékařům mimo provoz od 1. srpna.

To znamená, že už máte jisté posily pro lékařský tým včetně nového primáře?
Máme jednoho nového lékaře ve specializační přípravě, který k nám nastoupil už 1. listopadu. Máme podepsanou smlouvu s jednou lékařkou s odbornou způsobilostí po absolvování základního kmene, která nastupuje prvního ledna. V nejbližších dnech má podepsat pracovní smlouvu nový primář. Nastoupit má od prvního ledna.

Co můžete říct o novém primáři?
Zatím radši nic. Jméno vám neřeknu, dokud to nebudeme mít podepsané… Ale doufám, že se mu podaří stabilizovat chod porodnice a že najde společnou řeč se stávajícími kolegy a že porodnice získá brzy zpět své dobré jméno. Dělal už primáře v podobných nemocnicích, už má zkušenosti s primářským postem. Je to člověk, který je schopen nelehký úkol s novým rozjezdem naší porodnice zvládnout.

Hodlá nový primář navázat na dosavadní osvědčený styl trutnovské porodnice, nebo má v plánu změnu? Třeba zaměření na alternativní porody?
V lednu se budeme bavit o případných možných změnách. Podmínky nebo limity, které má, se na oddělení dají uskutečnit. Jde mu především o co největší bezpečí a nejvyšší komfort rodiček. Čili nečekám velké organizační změny, ani odklon k jiným typům porodů. Oddělení je podle mě nastavené racionálně a v tom se bude nadále pokračovat.

Proč otevřete porodnici až v únoru, když primář nastoupí už v lednu?
Leden dáme novým lékařům jako dostatečný prostor na seznámení s provozem a na nastavení fungování porodnice. Chceme, aby byl zachován dlouhodobější chod porodnice a gynekologie. Předpokládám, že v lednu najde primář shodu s personálem a od února bude porodnice otevřená. Pokud se nestane něco nepředpokládaného, samozřejmě…

Sháníte ještě další lékaře?
Ano. Máme rozjednané ještě další dvě lékařky, byť ve specializační přípravě, které by měly v průběhu února nastoupit. Aby byl provoz porodnice stabilnější, potřebujeme ještě aspoň jednoho atestovaného lékaře, nejlépe dva. Pokud je neseženeme, mohl být provoz porodnice na hraně. Případný výpadek jednoho lékaře, například kvůli nemoci, by pak ohrozil provoz porodnice.

Nerozprchnul se vám z porodnice během půlroční pauzy ostatní personál?
Díky vstřícnosti lékařů, porodních asistentek a zdravotních sester se podařilo najít i v té mimořádné době společnou řeč. Byť pauza byla nakonec výrazně delší, než jsme očekávali, tak pouze jedna porodní asistentka přešla do jiné porodnice. Zbývající lékaři i další zaměstnanci zůstávají, takže personálu na opětovný rozjezd porodnice máme dost.

V roce 2019 se v trutnovské porodnici povedlo přivést na svět 691 dětí. Kolik to bylo za letošek, když jste měli otevřeno jen sedm měsíců?
To číslo je letos 392 , tedy mírně nad polovinou poloviční v porovnání s předchozím rokem. Loňských 691 porodů bylo nejvíc za několik posledních let. Předpokládám, že příští rok čísla ovlivní skutečnost, že porodnici rozjedeme až v únoru a asi chvíli potrvá, než si opět získáme důvěru maminek. Pokud se počet porodů v příštím roce dostane přes 500, tak budeme spokojeni, to bych považoval za úspěch.

Loňských 691 porodů, to znamená téměř dva porody na den. Je to na trutnovskou porodnici málo, nebo má větší kapacity?
Záleží na úhlu pohledu. Pro akreditaci, kvůli vzdělávání, je potřeba 600 porodů ročně, což je pro nás dostatečné. Současně se počty 600 až 700 porodů za rok vydávají jako jakýsi základ pro udržení dostatečné zdatnosti a erudice personálu. Jinými slovy, kdyby bylo porodů méně, měli by lékaři, asistentky i sestry méně potřebné praxe. Pokud se na to podíváme ekonomicky, tak 700 až 800 porodů za rok dává smysl i ekonomicky. Vím, že kdysi měla trutnovská porodnice rekord asi 930 porodů. My ale nemáme ambici dělat tady tisíce porodů za rok. Chceme odpovídající kvalitu. Zhruba 700 až 800 porodů za rok nám umožní ekonomickou udržitelnost, dostatečnou erudici personálu a dostatečnou kvalitu, kterou chceme maminkám nabídnout. Kdyby nám tu rodilo deset maminek každý den, tak nemůžou mít stejnou kvalitu péče a komfort, jako dvě nebo tři maminky během dne.

V létě jste slíbil, že nucenou pauzu porodnického oddělení využijete ke stavebním úpravám. Povedlo se?
Ano, dokonce kromě drobných úprav jsme se pustili ještě do jedné další stavební úpravy, ale ta skončí v průběhu ledna. Z toho pohledu nebude s rozběhem porodnice žádný problém.

Přesuny mezi nemocničními odděleními kvůli boji s pandemií koronaviru se porodnice netýkaly?
V celém gynekologicko-porodnickém traktu nebylo nikdy covidové oddělení! Byla tam jen dočasně přesunutá jiná nemocniční oddělení, aby uvolnila v jiných částech areálu prostor pro vznik covidového oddělení. Počítáme s tím, že nejpozději do půlky ledna nebude v gynekologicko-porodnickém traktu nic jiného, než gynekologie a příprava na porodnici.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek