Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Sbírka na Bažinu? Zatím 330 tisíc korun. Dárci zažívají nejisté časy, chápe Paták

30. 12. 2020

Sbírka na Bažinu? Zatím 330 tisíc korun.  Dárci zažívají nejisté časy, chápe Paták 0 snímků
Byla to špatná zpráva konce roku 2019. V Peci pod Sněžkou před Vánoci shořela trutnovská školní chata Bažina. Za dva měsíce se objevila dobrá zpráva - začala veřejná sbírka na obnovu chaty. Optimismus ale přibrzdila covidová epidemie. Dosud se povedlo vybrat přes 330 tisíc korun.

Je to málo nebo hodně? Do takového hodnocení se Jiří Paták, ředitel trutnovské Základní školy kpt. Jaroše (vlastník chaty), nechce pouštět. „Během roku Bažina a sbírka na její obnovu trochu upadly v zapomnění. Dárci, kteří původně slíbili přidat víc peněz, nyní kvůli covidu prostě zažívají nejisté časy,“ říká smířlivě.

Na celkových plánech to ale nic nemění. Stále platí, že škola chce získat značnou část peněz právě ve sbírce. „Doufáme, že se to příští rok v Česku znovu pozvedne, že sbírku znovu oživíme a že se v ní znovu objeví něco navíc,“ tvrdí.

Jenže darované peníze na transparentním účtu nemohou na obnovu Bažiny stačit. Odhaduje se, že pro stavbu v náročném horském terénu bude potřeba minimálně deset milionů korun. Zhruba pět milionů by měla škola získat z pojistky za vyhořelou chatu. „Část pojistného plnění pojišťovna zaplatila hned, další část ale doplatí, když do tří let postavíme novou chalupu,“ upozorňuje trutnovský starosta Ivan Adamec.

Právě město (coby zřizovatel školy) podporuje plány vedení školy na novou Bažinu. „Nepřipadá mi ekonomicky šťastné, nechat to být, a nechat peníze z pojistky propadnout,“ odmítá Adamec možnost, že by se vůbec nestavělo. V rozpočtu na rok 2021 město vyčlenilo dva miliony korun na projektovou dokumentaci. Kde se pak budou shánět další finance na samotnou stavbu? „Chceme oslovit ministerstvo pro místní rozvoj a podobná místa, kde je šance získat nějakou podporu,“ naznačuje Paták.

Škola chce u sjezdovky Javor vybudovat horskou chalupu v krkonošském stylu. „Měla by to být moderní dřevostavba připomínající dobové staré chalupy, které se v Peci stavěly v minulosti,“ říká Paták o studii projektanta Vladimíra Kejklíčka. Kapacita by měla odpovídat jedné školní třídě, tedy 25 až 30 míst.

Kdy bude nová Bažina skutečně hotová? Přání ředitele školy se od požáru nezměnilo. „Bylo by fajn, kdyby s to povedlo do dvou, do tří let, horizontem by byl rok 2023. Stojí za to se o stavbu pokusit, aby děti měly možnost zase jezdit na horskou chalupu,“ říká Paták.

Chatu Bažina získal Trutnov krátce po Sametové revoluci 1989 od někdejšího Stavoprojektu. Nejdříve se o ni staral sportovní klub při Základní škole Komenského, před dvaceti lety ji převzala Základní škola kpt. Jaroše. Kromě zdejších školáků ji využívaly i děti z jiných škol po celé republice. Podle odhadů v ní prožily lyžařský výcvik více než dva tisíce dětí.

V prosinci 2019 chata shořela. V únoru 2020 škola vyslala vlastní sedmáky na lyžařský výcvik na náhradní místo do Penzionu Trautenberk na Pomezních Boudách. „I nyní tam máme lyžařské výcviky zamluvené. Měli bychom je tam absolvovat. Uvidíme, co s tím ale provede současná epidemie,“ dodává ředitel školy Jiří Paták.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Vizualizace: Vladimír Kejklíček