Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Skauti rozdali lidem betlémské světlo, společně vytvořili světelný řetěz

19. 12. 2020

Skauti rozdali lidem betlémské světlo, společně vytvořili světelný řetěz 29 snímků
Desítky Trutnovanů si dnes přinesly domů betlémské světlo. Symbol míru a přátelství si vyzvedli od skautů, kteří ho do našeho města přivezli. Rozdávání plamínků se odehrávalo za výjimečných okolností. Lidé museli dodržovat přísná hygienická opatření. Přesto panovala při šíření světla pohodová nálada.

Skauti s betlémským světlem dorazili na trutnovského hlavní železniční nádraží už krátce před půl druhou odpoledne vlakem z Jaroměře. Na místě plamínky rozdávali zejména skautům, kteří je pak šíří v dalších městech a obcích. Převzít si světlo přišli i první nedočkavci.

Většina lidí si ale došla pro betlémské světlo kolem mezi pátou a šestou večer na Krakonošovo náměstí. Skauti se rozmístili po dvojicích asi na deseti místech, aby se lidé při připalování světla neshlukovali. Někteří si přinesli vlastní svíčky nebo lucerničky, jiní si plamínek vzali i se svíčkou od skautů.

Během půlhodinky dorazila ke kašně asi stovka lidí. „Loni si přišlo pro světlo odhadem asi tři sta lidí,“ upozornil Martin Klenčík ze skautského střediska Hraničář na možnost, že někteří nedorazili kvůli obavám z šíření nemoci.

Skauti rozmístili svíčky po kašně, napodobili tak pro ně velmi symbolický kruh. Mají ho i v pozdravu. Později vytvořili kruh znovu, a to živý v rámci tzv. Betlémského svícení. Vznikl tak světelný řetěz lidí s plamínky v rukou podél náměstí. Samozřejmě s rozestupy.

„Kruh symbolizuje přátelství, a to je pro nás skauty hodně důležité. Možná dnes pro všechny lidi na světě,“ připomněl Martin Klenčík.

 

V neděli dopoledne přinesou skauti betlémské světlo také do kostela Narození Panny Marie na mši svatou (od 10:30 hodin). V kostele bude k dispozici až do 24. prosince. V pondělí od 14 hodin budou skauti světlo rozvážet do pečovatelských domů.

Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunismu v prosinci 1989.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš a Pavel Cajthaml