Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Skauti v sobotu přivezou do Trutnova betlémské světlo

17. 12. 2020

page.Name
Něco ani covid nezmění. Například vánoční tradici šíření betlémského světla. Stejně jako v předchozích letech, i letos skauti symbol míru a přátelství do Trutnova přivezou.

Přicestovat s ním mají v sobotu, vlakem z Jaroměře ve 13.20 hodin na hlavní vlakové nádraží. Rozdávat lidem ho budou na místě až do 14 hodin. Pro světlo si tam přijedou hlavně skauti z okolí a další dobrovolní kurýři. „Změna bude v tom, že nebudeme uvnitř budovy, ale venku, z důvodu nařízených opatření,“ upozornil Martin Klenčík ze skautského střediska Hraničář na aktuální hygienická opatření.

V sobotu večer, od 17 do 18 hodin, bude možné od skautů získat Betlémské světlo přímo na Krakonošově náměstí. Bude však nutné zabránit shlukování lidí. „Prosíme například o respektování dvoumetrových rozestupů,“ požádal Klenčík.

Na náměstí bude mnoho míst, kde bude možné si světlo připálit. U každého bude jeden skautský strážce hlídat, aby plamínek hořel a pokud zhasne, tak ho znovu připálí od nejbližšího dalšího místa. Připalovat si letos bude každý sám.

„Rádi bychom v 17:30 uspořádali Betlémské svícení, kdy se budeme snažit udělat světelný řetěz s více jak dvoumetrovými rozestupy. Stačí mít nějakou lampičku, petrolejku nebo jen svíčku a můžete s námi uzavřít symbolický kruh naděje a přátelství,“ uvedl Klenčík.

V neděli dopoledne přinesou skauti betlémské světlo do kostela Narození Panny Marie na mši svatou (od 10:30 hodin). „Zapálíme svíce na velkém adventním věnci a na oltáři. Potom bude světlo v kostele stále k dispozici až do 24. prosince, ve vstupních prostorách u mříží,“ dodal Martin Klenčík.

V pondělí od 14 hodin budou skauti světlo rozvážet do pečovatelských domů.

Světlo zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již pojedenatřicáté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice.

Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš