Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Strážníkům pomůže nový kamerový systém s umělou neuronovou sítí

1. 12. 2020

page.Name
Revoluční vylepšení kamerového systému připravuje trutnovská městská policie. Jako první v kraji si pořídila moderní software, který sám rozpozná auta na silnicích, včas upozorní na problémové situace, a umí dodávat i podrobné statistiky. "Naše práce bude díky tomu efektivnější," předpokládá ředitel strážníků Radek Svoboda.

Trutnov patří mezi města, kterým rozsáhlý kamerový systém už desítky let výrazně pomáhá při prevenci kriminality, ale také při řešení krizí v dopravě. Jenže úspěšnost systému ve velkém závisela na zkušenosti a všímavosti lidí, kteří sedí u monitorů. Ne vždy vyhodnotili dění na obrazovkách jako problémové. Někdy si ho prostě jen nevšimli. Od Nového roku ale bude (kromě člověka) dalším "sledovačem" obrazu přenášeného z kamer také speciální software. Odborně řečeno počítačem simulovaná struktura pro zpracování dat, laicky přeloženo umělá neuronová síť.

Jednou z mnoha předností softwaru je, že sám rozpozná objekty nebo dopravní prostředky. "Rozezná osobní auto od nákladního, pozná autobus, motorku, ale také cyklistu, nebo vlak," vysvětluje Svoboda. Díky tomu je umí přesně počítat a dodávat statistiky. Není tak potřeba člověka, který by stál na místě, nebo seděl u monitoru, a dělal si čárky. "Stačí dát na místo stacionární kameru a systém z obrazu spočítá, kolik aut a jaké velikosti úsek během té doby projelo," oceňuje šéf strážníků.

Počítačový program umí rovněž odhalit jízdu v protisměru nebo dopravní zácpu. "Dřív jela naše hlídka na místo, když to odhadl sledovač na monitoru. Někdy to ale bylo zbytečně brzy, jindy naopak pozdě. Teď by to mělo být ve správný okamžik," naznačuje Svoboda.

Díky tzv. perimetrické detekci může software hlídat i dříve nemyslitelné. Například spodní výjezd z kruhové křižovatky u Rýbrcoula. Je omezený tonáží, ale mnoho řidičů kamionů to nerespektuje. „Uhlídat to by znamenalo mít neustále hlídku přímo na místě. Software to udělá za nás. Lidská obsluha pouze označí silnici virtuální hranicí. Pokud na ní vjede kamion, systém spustí alarm a hlídka může vyrazit rovnou na místo činu,“ říká Svoboda.

Revolučním pomocníkem bude program i při dohledu nad veřejným pořádkem. Umožní totiž strážníkům u monitorů sledovat podezřelý pohyb osob a to na více místech současně. Některá tzv. na vlastní oči, některá pohlídá počítač. „Například Krakonošovu kašnu na náměstí si označíme perimetrickou detekcí. Můžeme přitom v klidu sledovat jiná místa, protože kdyby právě na kašnu chtěl například vlézt opilec nebo vandal, software ihned spustí alarm,“ upozorňuje Svoboda.

„Je nutné zdůraznit, že tento konkrétní software neumí rozpoznávat obličeje, tudíž se občané nemusí obávat zásahu do jejich soukromí,“ upřesňuje ředitel městské policie. Natčen záběry systém dokáže uchovávat až 30 dnů.

Naplno začne software fungovat v lednu 2021. Jeho pořízení vyjde na 433 tisíc korun, strážníci na něj získali státní dotaci 350 tisíc. Městská policie k softwaru koupí i nové stacionární kamery. Umístit je chce například na všechny vjezdy a výjezdy z města, aby získala přesné údaje o počtech aut mířících do Trutnova i z něj, a o hustotě dopravy ve městě. „Tyto informace následně můžou posloužit také pracovní skupině pro dopravu, která se zabývá stavem bezpečnosti a plynulosti provozu v Trutnově,“ dodává Radek Svoboda.

Městská policie Trutnov pořídila novou softwarovou platformu pro svůj kamerový dohledový systém. Ten usnadní práci obsluze dohledového stanoviště díky schopnosti rozeznávat objekty zachycené na kamerách. „Našim kamerám říkám prodloužené oči. Ročně díky nim odhalíme desítky případů protiprávního jednání, zároveň ale pomáhají. Nejednou jsme zahlédli na kameře kolabujícího člověka, kterému jsme vzápětí přispěchali na pomoc. Pořízení nového softwaru je obrovský krok vpřed. Takovéto technologie používají velká evropská města, kterým se osvědčily. V Královéhradeckém kraji jsme jedni z prvních, kdo se do podobného projektu pustil,“ vysvětluje Radek Svoboda, ředitel Městské policie Trutnov.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Městská policie Trutnov