Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Trutnov má nový rozpočet. Následky covidové doby ho ale můžou změnit

7. 12. 2020

page.Name
Státní rozpočet pro rok 2021 ještě odsouhlasený není, ale Trutnov už první verzi hospodaření na příští rok má. Počítá v ní s výdaji 671 milionů korun. Příjmy odhaduje na 655 milionů, zbývajících 16 milionů přidá z peněz, které ušetřil v předchozích letech. Novou ekonomickou rozvahu dnes schválili trutnovští zastupitelé.

Radnice připravila rozpočet ještě před koncem starého roku, ačkoliv v minulosti se v lednu a únoru zpravidla řídila provizoriem. Ostrý rozpočet většinou schvalovala až v březnu, kdy přesněji věděla, kolik získá od státu na daních. V těchto dnech navíc ještě není zřejmé, jak hodně zasáhnou příjmy města vládní nařízení a zákonné "koronavirové" úpravy.

"Je to věštění z křišťálové koule. Není ještě schválen státní rozpočet a pravděpodobně nastanou změny v příjmech kvůli novému daňovému balíčku a výběru daní," upozornil trutnovský starosta Ivan Adamec na současnou ekonomickou situaci související s pandemií koronaviru.

Rozvaha města počítá s vyššími běžnými příjmy než běžnými výdaje. "Dále budeme pokračovat v investičních akcích z letoška a v akcích, které jsou kryté jinými zdroji, jako například státními či evropskými dotacemi.“

V seznamu investic pro rok 2021 je například dokončení rekonstrukce pěší zóny na Horské mezi Krakonošovým náměstím a náměstím Republiky na Horské ulici. Modernizace za 44 milionů korun začala loni a hotová bude příští rok v červnu.

čtěte také: Pěší zóna se mění, v horní části chybí jen mobiliář


Další investicí pokračující z letoška je výměna oken na budově Základní umělecké školy ve Školní ulici za 7,7 milionu korun. Dovršit se má rovněž stavba zázemí pro pálkové sporty na Kryblici za 5,6 milionu korun. Technické služby plánují pokračovat v opravách škod po srpnových povodních, na které vyčlenily 6,6 milionu. Celkem 1,5 milionu korun půjde na opravy dětských hřišť a sportovišť.

Radnice chce opět podporovat soukromé vlastníky domů v městské památkové zóně. Při opravách podloubí a dlažby mohou požádat o příspěvek na regeneraci. „Další reálné investice a aktivity, jako například rekonstrukci kina Vesmír či opravu skleněné lávky v ulici Na Struze, doplníme na březnovém jednání zastupitelstva v rámci rozpočtových změn, a to v závislosti na výsledku hospodaření za rok 2020 a vývoji legislativy, zejména v oblasti daní,“ dodal starosta města Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek