Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Umýt si ruce umí každý. Nebo ne?

26. 12. 2020

Umýt si ruce umí každý. Nebo ne? 18 snímků
Není nic bezpečnějšího než čisté ruce. V dnešní covidové době to platí dvojnásob. Umíme si ale správně umýt ruce? Dokážeme si je řádně dezinfikovat? Jak to vlastně poznáme? Nezbývá nic jiného, než provést očistu rukou před odborníky, a nechat se od nich zároveň náležitě poučit.

Správné mytí nebo dezinfikování rukou může výrazně snížit riziko nakažení koronavirem. Je to základní preventivní opatření proti šíření většiny infekčních nemocí. Potřebujete k tomu vodu a mýdlo, a zhruba 40 až 60 vteřin času. Nebo dezinfekční roztok na bázi
alkoholu a zhruba 20 až 30 vteřin času.


Správný postup je dobře zapamatovatelný. Postupně si díky němu vyčistíte celý povrch rukou. Tak například dezinfekcí:

  • Nejprve si dejte do dlaní dostatek roztoku.
  • Třete krouživým pohybem dlaněmi o sebe.
  • Pravou rukou otírejte hřbet levé ruky s propletenými prsty. Ruce vyměňte.
  • Dlaně dejte k sobě, znovu jimi třete o sebe s propletenými prsty.
  • Ohnuté prsty zaklesněte do sebe, hřbet prstů třete o dlaň druhé ruky. Pak je vyměňte.
  • Nezapomeňte na palce. Pravý třete sevřenou dlaní levé ruky, a pak ruce vyměňte.
  • Sevřete prsty pravé ruky, a rotačními pohyby je třete o dlaň levé ruky. To samé naopak.
  • Pokud už roztok zaschnul, jsou vaše ruce čisté.


Mytí mýdlem a vodou je prakticky stejné. Liší se pouze tím, že se ruce na závěr oplachují vodou a osuší, nejlépe jednorázovým ručníkem. Snadné, že? Jenže lidé čistotu svých rukou velmi často podceňují. „Ruce si myjí nebo dezinfikují špatně, a mnohem kratší dobu, než se doporučuje,“ upozorňuje Denisa Štěpánková, učitelka odborných předmětů na střední zdravotnické škole v Trutnově.

Nejčastěji lidé při hygieně zapomínají na konečky prstů. Přitom právě těmi se během dne nejvíc a nejčastěji dotýkají téměř čehokoliv a kdekoliv. Kliky u dveří, židle, stolu, hrnku s kávou, madla v autobusech, volantu auta, mobilu... A velmi často několikrát denně. „Při mytí nebo dezinfekci se ale zapomíná často také na hřbety rukou a mezery mezi prsty. Naopak dlaně si lidé myjí relativně nejvíc,“ říká Štěpánková.

Potvrzuje to i přístroj Hand In Scan, který po nanesení roztoku s kontrastní látkou okamžitě ukáže, které místo na rukou bylo řádně dezinfikováno a kde je potřeba dezinfekci příště zlepšit. „Zeleně se zobrazují odezinfikovaná místa, červeně plochy, kde člověk při hygieně chyboval,“ vysvětluje Markéta Pilnáčková z firmy A. M. I. - Analytical Medical Instruments, která přístroj trutnovské zdrávce zapůjčila. Šesti z osmi figurantům, kteří si na naši redakční prosbu ruce očistili, ukázal prakticky stejné chyby. Pokud by si myli ruce trpělivě a dle návodu, dosáhli by lepších výsledků. „Mytí rukou se nevyplatí uspěchat,“ upozorňuje Štěpánková.

Kromě techniky čištění je důležitý také prostředek. Dezinfekce na bázi alkoholu je nejjistějším způsobem, jak eliminovat viry. Stačit by ale mělo i správné a mytí vodou a mýdlem. Musí se však provádět ve správnou chvíli. Neexistuje konkrétní doporučení, kolikrát za den si máme ruce umýt. Podstatné je mýt si je v kritických momentech, abyste zabránili případnému šíření infekce. „Například před jídlem, před přípravou jídla, po návštěvě toalety, ale také po smrkání, kýchání a kašlání, nebo když přijdeme zvenku domů,“ uvádí Denisa Štěpánková.

Čistění nebo mytí rukou se doporučuje i po kontaktu s nemocným člověkem, po sahání na špinavé boty a rovněž před nasazováním kontaktních čoček. Někdo si vypomáhá používáním vlhčených ubrousků. Podle odborníků jsou ale takové kapesníčky jen provizorní řešení v krizi, třeba na výletě. Rozhodně nenahradí vodu a mýdlo, nebo dezinfekci. Klíčové je pravidelné a správné čištění rukou. Pak se to ani v covidové době nemusí přehánět. „Nemá smysl si dezinfikovat ruce každou hodinu, stačí si je dobře umýt,“ připomíná Markéta Pilnáčková z firmy A. M. I. – Analytical Medical Instruments. „Příliš přehnaná hygiena by nakonec mohla být na škodu,“ souhlasí učitelka Denisa Štěpánková.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek