Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Obchody, služby i skiareály nechá vláda otevřené, zavře hotely a restaurace

14. 12. 2020

page.Name
Česko se v pátek vrátí do vyššího epidemického stupně PES, ze třetího se posune do čtvrtého. Dnes o tom rozhodla vláda. Zavřené budou restaurace a hotely, platit má opět zákaz nočního vycházení. Nebudou se zatím zavírat služby, obchody, maloobchody ani skiareály. Školákům začnou vánoční prázdniny už v sobotu 19. prosince.

V reakci na nepříznivé statistiky epidemie koronaviru to dnes večer oznámili členové vlády. „Musíme okamžitě jednat, i když je to nepříjemná situace, strašně nás to mrzí, ale k nárůstu dochází a to i mezi seniory. Nechceme riskovat tisíce nakažených,“ prohlásil na večerní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš.

Třetí stupeň platil od 3. prosince. Otevřít mohly obchody, restaurace a služby, skončil také zákaz nočního vycházení. Návrat do čtvrtého stupně bude největší ranou pro hotely, restaurace a hospody. Otevřené jsou sotva pár dnů, a v pátek musí znovu zavřít. Budou moci otevřít jen výdejní okna.

Zavřít musí i bazény, fitness a vnitřní sportoviště pro amatéry. Nebude možný ani venkovní trénink více než šestičlenných skupin.

Otevřené naopak zůstanou služby (například kadeřnictví) a obchody. Vláda opět povolila kávu nebo čaj do kelímku s sebou. „Dál jsme upravovali jen drobnosti, například prodej nápojů na veřejnosti. Omezení se nyní vztahuje už pouze na alkohol," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Pro firmy, které musí zavřít, připravila vláda kompenzace. "Bude pokračovat program antivirus, všechny zavřené provozovny mohou čerpat stop procent mezd, včetně odvodu. Další v pondělí schválená opatření budou kompenzovat nájemné," slíbil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Od pátku 18. prosince mohou fungovat lyžařské areály, ale bez ubytování. Znovu se naopak zavřou muzea a galerie. 

Od pátku začne znovu platit zákaz vycházení, a to od 23 hodin do 5 hodin ráno. Školáci usednou do lavic naposledy v pátek 18. prosince. Učit se mělo ještě 21. a 22. prosince, vláda je ale vyhlásila jako „dny boje proti covidu“.

Některé základní a střední školy ale už v září na tyto dny vyhlásily ředitelské volno. Rodiče školáků mají nárok pobírat ošetřovné za tyto dva dny. Žáci a studenti by se měšli do lavic vrátit v pondělí 4. ledna.

Vláda dnes také schválila zrušení pracovní povinnosti pro vysokoškoláky a středoškoláky, kterým od října nařídila pomáhat s boji s koronavirovou epidemií.

Změnou je, že i ve čtvrtém stupni budou umožněny návštěvy v sociálních zařízeních, a to především díky antigenním testům. Nesmějí být ale starší více než dva dny, povinné jsou ochranné pomůcky.

Svateb a pohřbů se bude od pátku moci účastnit maximálně 20 lidí. 

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Grafika: Michal Kriegler