Úterý

21. května 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Chválu na středisko volného času slýcháváme denně

5. 10. 2020 Komerční sdělení

page.Name
Středisko volného času v Trutnově má za sebou první rok činnosti. Připomínal spíš horskou dráhu. Velkolepý rozjezd a obrovský zájem veřejnosti přidusila opatření proti koronaviru. V létě už ale areál Na Nivách znovu ožil naplno. „Nucenou pauzu jsme využili pro dořešení restů a přípravu na další aktivity. Věřím, že to lidé poznají a ocení,“ říká ředitel střediska Josef Khol.

Jaký byl první rok Střediska volného času Trutnov v nových prostorách?
Byl dobrý! V činnosti pro děti, která je naším hlavním posláním, jsme naprosto spokojení. Otevřeli jsme více než 70 zájmových útvarů různého zaměření. Daří se nám udržovat co nejpestřejší nabídku. Do kroužků se nám přihlásilo přes 1100 dětí, což při maximální možné kapacitě 1500 dětí znamená, že jsme středisko opravdu zaplnili dětmi. Do našich příměstských táborů se přihlásilo více jak 400 dětí. Poptávka roste, takže už nyní plánujeme rozšíření táborové činnosti.

Fenoménem se u veřejnosti stal venkovní areál střediska. Překvapilo vás to?
Je pravda, že to pro nás bylo něco nového. Nikdy jsme nespravovali veřejný park, který má denně otevřeno. Navíc tu máme kavárnu, půjčovnu, lezecké centrum, o to všechno měla veřejnost obrovský zájem prakticky každý den. Získali jsme díky tomu hned v prvním roce cenné zkušenosti, kdy chtějí lidé nejvíce areál navštěvovat. Největší tlak je samozřejmě na víkendy a hlavně na odpolední a pozdější termíny. Prostě musíme pracovat v době, kdy mají ostatní volno.

Byl zájem o akce na objednávku?
Prohlídek našeho střediska byly desítky. Moderní stavba přitáhla velký zájem lidí a organizací z jiných měst a krajů. Pořádaly se tady schůze institucí, spolků, organizací... Středisko působí všeobecně velice pozitivně, pochvaly slýcháváme prakticky každý den. Lidé z jiných měst nám středisko závidí. I proto musím znovu poděkovat všem, kteří se podíleli na realizaci Střediska volného času.

Dá se vůbec porovnat první rok střediska v novém areálu s posledním rokem ve školní budově?
O zájmovou činnost, kurzy a tábory se jako vždy vzorně postarali mí kolegové. Za to jim patří velký dík. Já osobně jsem měl na starosti spíš věci, které byly vidět navenek. Například prezentaci projektu SVČ, zajištění akcí a prohlídek areálu, jeho fungování. Snažili jsme se maximálně vycházet vstříc požadavkům zájemců. Zajímavý jste totiž jen tehdy, když umíte vyhovět.

Co se ve středisku odehrávalo od března, kdy republiku paralyzovala koronavirová opatření?
I tady se najednou všechno nahned zastavilo. Věřili jsme, že se vše brzy vrátí do starých kolejí a že si uděláme jen krátkou přestávku. Jenže nikdo nevěděl, jak bude dlouhá. Nejprve jsme si řekli, že si uděláme pořádek v některých věcech, které se před sezonou rychle nakupily, a že si uděláme pořádnou přípravu na další akce. Jakmile bylo jasné, že pauza bude trvat měsíce, pustili jsme se do drobných stavebních úprav a reklamací. Ty jsme mohli provádět v pauze způsobené koronavirem. Stihli jsme například spravit podlahu, areálové osvětlení, vybudovali novou příčku v lezeckém centru a rozšířili prostor nářaďovny. Měli jsme také dost času připravit na léto tzv. tematické týdny, kterými chceme Trutnovanům naznačit, proč tady reál je, jaký je jeho hlavní účel - aktivní trávení volného času podle chuti návštěvníka.

Všiml jsem si novinky v areálu...
To je nové dopravní hřiště! S tím nápadem přišli ředitelé základních škol, aby se nemuselo jezdit za dopravní výchovou do Dvora Králové nad Labem. Město Trutnov mělo v plánu realizaci dopravního hřiště a asfaltová plocha v areálu se pro něj doslova nabízela. Řekli jsme si, že dopravní výchova je něco, co sem patří, a že by děti měly mít možnost se tou problematikou setkávat každý den. Není to nic trendového. Je to naprosto přirozená věc, stejně jako poskytování první pomoci. Takže od září tu je v provozu plnohodnotné dopravní hřiště. Využívat ho budou dopoledne školy a odpoledne veřejnost. Výrazně nám s tím pomáhá také BESIP a Technické služby Trutnov.

Zasáhla vás koronavirová krize ekonomicky?
Ustáli jsme to, žádný velký zásah do našeho rozpočtu nenastal. Společně se zřizovatelem jsme se dohodli, že vrátíme lidem poměrnou část peněz za zájmové činnosti a kroužky. Rodičům jsme měli vrátit za neúplné druhé pololetí více jak půl milionu korun. Jelikož většina klientů se vratky vzdala, nevyplatili jsme ani polovinu. Velmi si ceníme přízně rodičů a děkujeme!

Co chystáte pro další rok?
Snažíme se zachovat zhruba stejný počet kroužků. Je pravda, že některé aktivity jsou tak oblíbené, že by klidně mohly vystrnadit některé jiné kroužky. Například jen lezeckých oddílů je už nyní šest, což prakticky téměř zaplňuje odpolední čas na lezecké stěně. Nechceme se profilovat jako středisko jen pro některé. Důležitá nám přijde různorodost, zejména pro menší děti je důležitá. A věřte, většinou ani tak nejde o to, kolik je dětem nabízeno, ale jak je jim to podáváno. Máme tu spoustu šikovných vedoucích či trenérů, kteří umí děti zaujmout.

Plánujete podobná čísla, jako v předchozí sezóně?
Ano, zhruba 70 kroužků a přibližně 1100 dětí. Není to závod v tom, jestli otevřeme víc kroužků, než před rokem. Díky naplněnosti stávajících zájmových útvarů neplánujeme velkou revoluci. Chceme hlavně ukazovat, že středisko je zajímavým místem, poukázat na potenciál zdejšího areálu.

Loni jste představili ZPA coby generálního sponzora střediska. Bude spolupráce pokračovat?
Bylo moc hezké, že firma měla zájem o partnerství ještě dřív, než se to tady pořádně rozjelo. Líbí se nám, že jako tradiční trutnovská firma chce podpořit život v našem městě. Firma si nediktuje podmínky, ani jak s penězi od ní máme naložit. Spolupráce bude pokračovat i v dalším roce, za což jsme velmi rádi a děkujeme za to.

www.svctrutnov.cz