Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Cizokrajná klíšťata se vyskytují už i v Podkrkonoší

15. 10. 2020

page.Name
Klíště Hyalomma marginatum se běžně vyskytuje v jižní Evropě a lidé nepatří mezi jeho vyhledávané oběti. Záchyt tohoto klíštěte na lidském hostiteli na Trutnovsku je proto poměrně neobvyklý.

Výskyt nepůvodních druhů bezobratlých živočichů si většina lidí notoricky spojuje s jižní Moravou. O to překvapivější bylo zjištění, že nymfa (vývojové stádium) klíštěte rodu Hyalomma, které na Horskou veterinární kliniku v Trutnově přinesla klientka 7. října s prosbou o pomoc, neparazitovala podle dodatečné informace na jejím zvířecím mazlíčkovi, ale na člověku.

Obyvatelé České republiky se podle dostupných informací nemusí obávat, že by na ně toto teplomilné klíště mohlo přenést některou z chorob. V našich podmínkách nebyl prokázán přenos žádného z patogenů, jehož přenašečem Hyalomma ve svém přirozeném prostředí může být (bakterie rodu Rickettsia, virus způsobující krymsko-konžskou horečku).

„Rozhodně stojí za to věnovat pozornost klíšťatům, které si na sobě přineseme z procházky, nebo které najdeme na svých zvířatech. Nalezeného parazita mohou lidé přinést v uzavřené nádobě i na naši kliniku, anebo zaslat na některé z dalších pracovišť, které se klíšťaty zabývá,“ říká majitel Horské veterinární kliniky Stanislav Počta.

Hyalomma marginatum se běžně vyskytuje v jižní Evropě, a mezi její první hostitele patří malí savci, jako například ježek. Svůj životní cyklus obvykle dokončuje na velkých kopytnících. V posledních letech byly hlášeny ojedinělé nálezy v Německu, Maďarsku a dalších evropských státech.

(bog, tz-lpo)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Horské veterinární kliniky Trutnov