Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Nejznámější osobnost gymnázia: Chocholoušek, Hujer a smrťák

24. 10. 2020

page.Name
Přestože z trutnovského gymnázia vzešla celá řada vědců, lékařů, právníků, filozofů či politologů, asi nejslavnějším absolventem je herec. Václav Lohniský proslul filmovými rolemi natolik, že ho zná (mnohdy i nevědomky) prakticky každý televizní divák.

Smrťák v pohádce Dařbuján a Pandrhola z roku 1959. Docent Chocholoušek v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! natočené v roce 1974. Šplhoun Hujer v další komedii Marečku, podejte mi pero! To jsou tři nejznámější role, díky kterým se vyhublý herec s vysokým čelem proslavil.

Ztvárňoval většinou vedlejší postavy se záporným charakterem. Málokdo ale věděl, že za mlada studoval pod Krkonošemi. „Václav Lohniský pocházel z Holic, ale středoškolská studia absolvoval od roku 1932 na trutnovském gymnáziu. Protože se však gymnázium na podzim 1938 po Mnichovské dohodě přestěhovalo do Úpice, maturoval v roce 1940 v Úpici,“ připomíná historik Ondřej Vašata.

Na gymnázium Lohniský nikdy nezanevřel a hrdě se k němu hlásil. „Víme, že ve třicátých letech byl vynikajícím atletem, dokonce školu reprezentoval na středoškolských hrách. Byl ale i nadějným básníkem,“ říká Vašata. Známý herec byl rovněž dlouholetým divadelním režisérem. Postupně se vypracoval na uměleckého šéfa a ředitele dnešního Divadla pod Palmovkou. Zemřel v únoru 1980 v Jilemnici při natáčení legendárního filmu Krakonoš a lyžníci. Bylo mu 59 let.

Lohniský není jediným známým hercem, který studoval na trutnovském gymnáziu. Ve výčtu těch nejslavnějších je Petr Haničinec (např. seriál Dobrá voda a Cirkus Humberto), z těch současných patří mezi slavné například Robert Jašków (film Smrt pedofila), Marie Doležalová (film Pusinky, sitcom Comeback, seriál Vyprávěj) a Anita Krausová (komedie Špindl, historické drama 8 hlav šílenství, černá komedie Teroristka).

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: archiv redakce